Kwieciński: Energetyka to kwestia bezpieczeństwa

11 września 2019, 16:15 Energetyka
Kwieciński
Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział w środę w Berlinie, że dla Polski energetyka to nie tylko kwestia gospodarcza, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Minister Kwieciński w Berlinie

„Dla Polski kwestia energetyki to nie tylko kwestia gospodarcza, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo dla naszego kraju, dla naszej gospodarki poprzez to, że nie będziemy uzależnieni od jednego dostawcy czy od jednego źródła energii” – powiedział Kwieciński w rozmowie z dziennikarzami. Polski minister wypowiedział się po konferencji „Polityka spójności, czyli solidarność w działaniu” zorganizowanej przez Komisję Niemieckiej Gospodarki ds. Wschodu (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) – wpływowego zrzeszenia przemysłu i biznesu.

Odpowiadając na pytanie, jak polski rząd postrzega planowane działania Niemiec mające na celu ochronę klimatu, minister zaznaczył, że wprowadzanie nowych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii powinno być korzystne dla gospodarki. „Chcemy wykorzystać przestawianie się gospodarki światowej na zielone tory. Ale nie z przyczyn ideologicznych, tylko dlatego że uważamy że tak należy robić. Należy dbać o środowisko. Należy to wykorzystywać do rozwoju naszej gospodarki” – przekonywał. Przypomniał, że moc niemieckich elektrowni, które bazują na węglu, głównie węglu brunatnym, jest mniej więcej taka, jak moc wszystkich elektrowni w Polsce.

Kwieciński optymistycznie wypowiedział się też w kwestii wpływu ewentualnej recesji w strefie euro na Polskę. „Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej rośnie wciąż bardzo szybko, trzy-cztery razy szybciej w odniesieniu do strefy euro. To pokazuje, że realizujemy bardzo skuteczną politykę, która przeciwdziała temu spowolnieniu gospodarczemu. Temu też służą programy społeczne, które realizujemy w naszym kraju. Prawdopodobieństwo, że spowolnienie znacząco dotknie nas w tym roku, wydaje się niewielkie. Mamy na razie bardzo wysoki popyt na rynku wewnętrznym, rosną inwestycje, a to oznacza, że szanse, żeby polska gospodarka oparła się temu spowolnieniu, są bardzo wysokie” – ocenił minister.

Polska Agencja Prasowa

Premier: Zmiany w energetyce muszą odbywać się stopniowo