AlertEnergetykaGaz.

Kwieciński: Niekorzystny kontrakt z Gazpromem ma wpływ na spadek kursu PGNiG

Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Niekorzystny kontrakt z Gazpromem na dostawy gazu jest główną przyczyną spadku kursu akcji PGNiG – ocenił prezes spółki Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem, inwestorzy “docenią” wyniki arbitrażu z Gazpromem i planowaną dywersyfikację działalności.

Niekorzystny kontrakt

Przed rokiem giełdowy kurs akcji PGNiG przekraczał 7,5 zł, w czwartek nieznacznie przekraczał 3,7 zł. “Faktycznie, kurs giełdowy PGNiG silnie zanurkował przez 2019 rok (…). Przyczyny są doskonale znane” – powiedział Kwieciński. Jak podkreślił, główną przyczyną jest niekorzystny kontrakt z Gazpromem, “powodujący bardzo drogie zakupy gazu, który jest sprzedawany po niższy cenach rynkowych”. To przekłada się bardzo silnie na wyniki finansowe – ocenił Kwieciński.

Jak dodał prezes PGNiG, spółka “absolutnie” kontynuuje działania dywersyfikacyjne, tak by przestała być związana “długotrwałymi sztywnymi umowami”.

Przypomniał też o arbitrażu z Gazpromem. Jak mówił, decyzja powinna zapaść “w końcu lutego, ale pewnie raczej w marcu”. Kwieciński zaznaczył, że arbitraż dotyczy okresu od 2014 r., więc korzystne dla PGNiG orzeczenie będzie oznaczało wypłatę przez Gazprom określonych rekompensat. “To zdecydowanie będzie miało wpływ na wycenę” – ocenił. Kwieciński podkreślił, że decyzja arbitrażu automatycznie nie przełoży się na wypłatę pieniędzy. “O to dopiero będziemy musieli zawalczyć. Zakładamy, że nie będzie to proste, ale że sobie poradzimy” – zaznaczył.

Prezes PGNiG ocenił też, że inwestorzy powinni też docenić działania dywersyfikacyjne, dotyczące obszarów działania spółki. “Aby nie tylko polegać na zakupie i sprzedaży gazu, ale też rozwijać inne formy działalności” – wyjaśnił. Jako jedną z takich form wskazał poszukiwanie i wydobycie węglowodorów za granicą. Obszarem, który będzie dawał lepszą stabilność firmy jest ciepłownictwo – dodał.

Kwieciński zaznaczył również, że PGNiG będzie przyglądać się możliwościom przejęć. “Będziemy bacznie patrzeć, co się dzieje na rynku. Jeśli ktoś będzie chciał się sprzedać, a dla nas będzie to ekonomicznie opłacalne i będziemy w stanie dopiąć finansowanie takiego przejęcia, to będziemy rozmawiać. (…) Będziemy przygotowani na tego typu decyzje” – dodał.

Polska Agencja Prasowa

FT: Sytuacja na rynkach gazu i geopolityka nie sprzyjają Gazpromowi


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X