Naukowcy wiedzą jaki rodzaj lasów najlepiej pochłania dwutlenek węgla

23 listopada 2020, 08:30 Alert

Międzynarodowy zespół badawczy pod nadzorem Uniwersytetu w Genewie przeanalizował, które typy lasów, pod względem bioróżnorodności, są najbardziej wydajne w składowaniu dwutlenku węgla.

Źródło: Wikipedia

Pochłanianie CO2 przez lasy

Z danych inwentaryzacyjnych uzyskanych z naturalnych lasów na pięciu kontynentach wynika, że ​​różnorodność gatunków jest maksymalna w lasach tropikalnych i równikowych, a z kolei w lasach położonych w regionach zimnych lub suchych to bogactwo drzew, a nie ich różnorodność, sprzyja wychwytywaniu CO2. Globalne ocieplenie spowodowało, że lasy doświadczają wyższych średnich rocznych temperatur, długotrwałych susz oraz częstszych i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ponadto lasy mogą wychwytywać i magazynować dwutlenek węgla (CO2), odgrywając kluczową rolę w zapobieganiu zmianom klimatycznym.

Dwutlenek węgla jest usuwany z powietrza przez lasy i drzewa i zamieniany w węgiel w czasie fotosyntezy. To jest następnie przechowywane w postaci drewna i roślinności, w procesie znanym jako sekwestracja węgla. Ale nie wszystkie lasy mają podobną zdolność wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci naukowcy sugerowali, że różnorodność gatunkowa umożliwia gęstsze układanie w stosy i segmentację nisz, co zwiększa obfitość drzew w lesie oraz że taka obfitość zwiększa zdolność lasu do składowania dwutlenku węgla.

Jednak inna teoria sugeruje, że to nie różnorodność zwiększa obfitość drzew, ale dostępność substratu energetycznego. Regiony o wyższej jego zawartości umożliwiają wzrost większej liczby drzew na jednostkę powierzchni i zwiększają wychwytywanie dwutlenku węgla. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

AZO Cleantech/Michał Perzyński

Perzyński: Reforestracja, głupcze!