Leonardo walczy o Azję

28 marca 2017, 07:15 Alert

Koncern Leonardo uczestniczył w wystawie Langkawi International Maritime and Aerospace (LIMA) 2017 w Malezji. Odbywa się ona co dwa lata (od 1991 roku) i jest ważnym wydarzeniem w przemyśle zbrojeniowym i kosmicznym, zwłaszcza w tym niezwykle szybko rozwijającym się regionie.

ATR 72 MP, fot. Leonardo Company

Wystawca prezentował między innymi ATR 72MP. Samolot patrolowy należący do włoskich sił powietrznych był pokazywany po raz pierwszy poza Włochami. Jest przeznaczony do patrolowania akwenów morskich oraz wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych, związanych z ochroną środowiska oraz wsparcia przy analizie i eliminacji skutków klęsk żywiołowych oraz katastrof. Jest wyposażony w system do prowadzenia obserwacji ATOS. Gromadzi on dane zbierane przez zespół sensorów, a także radar Seaspray AESA (Active Electronically Scanned Array) zapewniający obraz wysokiej jakości.

Na wystawie znalazł się również śmigłowiec AW139 Królewskiej Policji Malezyjskiej. Jest to jedna z dwóch niedawno dostarczonych maszyn, będących w służbie tej formacji. recently delivered to be operated for law enforcement missions. Według producenta AW139 jest najlepszym śmigłowcem średniej klasy na świecie. Do tej pory zamówiono już ponad tysiąc maszyn, które pełnią różne zadania w rozmaitych formacjach w wielu krajach.

Na wystawie LIMA zaprezentowano również radarowy system ostrzegania SEER wykorzystujący ponad stuletnie doświadczenie firmy w dziedzinie rozwiązań widma fal elektromagnetycznych.

Najnowsze technologie reprezentowała rozszerzona rzeczywistość, a konkretnie wielofunkcyjny radar dwupasmowy, system wykrywania swój-obcy, sensory podczerwieni do namierzania i śledzenia celów, zintegrowane systemy komunikacyjne, a także radio satelitarne.

Produkty grupy Leonardo od dawna są obecne również na pokładach okrętów Królewskiej Marynarki Malezyjskiej.