Leopardy 2A5 na poligonie

20 lutego 2015, 09:48 Alert

W poniedziałek w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu odbędzie się prezentacja szkolenia oraz strzelania bojowego załóg czołgów Leopard 2A5.

 

Przez ostatnie trzy tygodnie pancerniacy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania uczestniczyli w szkoleniu poligonowym z wykorzystaniem czołgów Leopard 2A5. W zajęciach w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Karliki brało udział ponad 300 żołnierzy z 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów 34BKPanc, dowodzonych przez podpułkownika Andrzeja Kasperskiego. Głównym celem i zadaniem szkolenia było dokończenie „przekwalifikowania” załóg z czołgów Leopard 2A4 na 2A5 oraz zgranie załóg w realizacji zadań taktycznych i ogniowych. Pancerniacy doskonalili umiejętności precyzyjnej obserwacji, wykrywania celów i prowadzenia ognia z wykorzystaniem laserowego symulatora strzelań AGDUS. Finałowym, najważniejszym i najbardziej widowiskowym momentem szkolenia było strzelanie bojowe z czołgu Leopard 2A5 zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dziennikarzy zainteresowanych obserwacją szkolenia oraz strzelania bojowego  z czołgu Leopard 2A5 zapraszamy 23 lutego br. do Ośrodka Szkolenia Poligonowego WLąd w Żaganiu.

Informacji na temat przedsięwzięcia udziela rzecznik prasowy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski pod numerem telefonu 695 858 042. Redakcje zainteresowane udziałem przedstawicieli proszone są o wysłanie formularza akredytacyjnego z danymi (nazwa redakcji, imię i nazwisko, numer tel. kontaktowego, ew. rodzaj pojazdu i numer rejestracyjny) na adres:pio_11ldkpanc@tlen.pl w terminie do 21 lutego br. (sobota) do godz. 18.00

Akredytowane media prosimy o przybycie 23 lutego br. (poniedziałek) do godziny 10.45 na teren Ośrodka Szkolenia Poligonowego WLąd w Żaganiu, Obozowisko Karliki (kierunek Żagań – Świętoszów).

Krótki film z dotychczasowego szkolenia dostępny jest na kanale facebook 11LDKPanc.

***
34 Brygada Kawalerii Pancernej  im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego

Brygada stacjonuje w Żaganiu, w województwie lubuskim i jest częścią 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego (Czarnej Dywizji).
Rok 2014 był dla brygady przełomowy. Na podstawie umowy, podpisanej przez ministrów obrony Polski i Niemiec w listopadzie 2013 roku, do brygady trafi 119 czołgów Leopard, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Pierwsze Leopardy do 34BKPanc trafiły 16 maja 2014r. Ponad 3/4 z nich jest już w brygadzie. Reszta zostanie dostarczona do końca 2015 roku. Nowoczesne czołgi zastąpiły używane dotąd czołgi PT-91 „Twardy”.
Oprócz czołgów do jednostki dotrze także około 180 pojazdów wsparcia i zabezpieczenia, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego, łączności oraz ciężarówki. Dodatkowo do czołgów dostarczone zostaną specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu AGDUS.
W skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, oprócz 34BKPanc, do której trafiają czołgi typu Leopard 2A5, wchodzi także 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Brygada posiada dwunastoletnie doświadczenie w eksploatacji czołgów rodziny Leopard oraz dysponuje nowoczesnym ośrodkiem szkolenia przygotowującym załogi i specjalistów do służby na tego typu sprzęcie.

Główne różnice pomiędzy Leopardami w wersjach 2A4 i 2A5
•    Zmiana systemu napędu wieży z hydraulicznego w Leo2A4 na elektryczny w 2A5 – zamontowanie nowego elektrycznego systemu sterowania bronią ESW – Extel Systems w miejsce poprzedniego – hydraulicznego. Układ elektryczny jest cichszy oraz łatwiejszy w eksploatacji i mniej energochłonny.
•    Leopard 2A5 dysponuje kamerą cofania z monitorem kierowcy, co zwiększa bezpieczeństwo przy cofaniu. Pole widzenia kamery wynosi 65° w płaszczyznach pionowej i poziomej.
•    Dodatkowe opancerzenie wieży – wzmocniony pancerz i nowa, przednia część wieży w kształcie klina, zwiększają ochronę przed atakiem. Wnętrze wieży wyłożono matą przeciwodpryskową. Panele boczne osłaniające układ jezdny zbudowane są ze wzmocnionego pancerza kompozytowego. Zewnętrzne panele pancerza mogą być usunięte i zastąpione przez moduły o większym poziomie ochrony.
•    W Leo2A5 nowe przyrządy celownicze umożliwiają indywidualny tor obserwacji przez dowódcę – niezależnie od działonowego. Zwiększono pole obserwacji terenu zarówno przez dowódcę jak i działonowego czołgu. Termowizyjny peryskop dowódcy zamontowany na dachu przekazuje obraz na monitor znajdujący się wewnątrz wieży. Taki układ pozwala na prowadzenie działań w dowolnych warunkach pogodowych w systemie hunter-killer. Gdy działonowy korzysta z monitora, dowódca obserwuje teren przez własny okular.
•    Nowy właz kierowcy otwierany na prawo.
•    Hybrydowy system nawigacji, oparty o technologię żyroskopu światłowodowego
i GPS umożliwiający dowódcy nawigację w dowolnym środowisku operacyjnym. jest kluczowym elementem systemu dowodzenia i kontroli.
•    Zmodyfikowany procesor danych dalmierza laserowego.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej