LG zbuduje pod Wrocławiem fabrykę baterii do samochodów elektrycznych

22 kwietnia 2016, 13:45 Alert

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, potwierdzają się wcześniejsze spekulacje koreańskich mediów. Reuters poinformował, że pod Wrocławiem powstanie fabryka baterii, które w przyszłości znajdą zastosowanie w samochodach elektrycznych czy magazynach energii.

O możliwości budowy fabryki baterii do samochodów elektrycznych (EV) pod Wrocławiem przez LG Chem koreańskie media informowały już w październiku ubiegłego roku. Teraz tą informację potwierdza agencja Reuters.

Koreański potentat LG Chem, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na baterie do samochodów elektrycznych, ma ulokować pod Wrocławiem, gdzie koreańska firma ma już inne zakłady (LG Electronics, LG Display i LG Innotek), fabrykę, w której będą produkowane baterie do EV.

Również we Wrocławiu znajduje się fabryka amerykańskiego koncernu 3M, z którym LG Chem ma rozwijać technologię nowych baterii samochodowych. W ramach współpracy 3M przekazał koreańskiemu LG Chem swoje patenty w zakresie wykorzystania technologii niklowo-kobaltowo-manganowej (NCM) w bateriach litowo-jonowych.

Reuters podaje, że zakład pod Wrocławiem ma być gotowy do uruchomienia produkcji w ciągu półtora roku, a docelowo ma produkować rocznie ok. 229 tys. baterii samochodowych. Jeśli tak się stanie, LG Chem awansuje na pozycję drugiego największego producenta baterii do EV poza Chinami.

Koreańczycy dostarczają baterie do aut z napędem elektrycznym dla 25 koncernów motoryzacyjnych – m.in. dla Renault, Volkswagena, Audi czy Volvo, a także dla General Motors, który w tym roku wypuszcza na rynek nowy elektryczny model Bolt.

Reuters dodaje, że rywal LG Chem na rynku producentów baterii do aut elektrycznych – Samsung, który jest dostawcą m.in. BMW, także planuje budowę fabryki baterii do EV w Europie.

W ubiegłym roku LG Chem zapowiedział też wprowadzenie na rynek domowych baterii przeznaczonych do magazynowania energii np. z domowych instalacji fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: LG wprowadza na rynek domowy magazyn energii