Lipiec kończy trzynastomiesięczną passę rekordowych temperatur
Ostatni miesiąc był drugim najgorętszym lipcem w historii, przerywając 13-miesięczny okres, w którym każdy miesiąc ustanawiał nowe rekordy temperatur. Wzrost ten był częściowo spowodowany ocieplającym się wzorem pogodowym El Niño – podała w czwartek Służba Zmian Klimatycznych Unii Europejskiej Copernicus.
Lipiec był o 1,48 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) cieplejszy niż poziom przedindustrialny z lat 1850-1990, według raportu Copernicusa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy temperatura była o 1,64°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej z powodu zmian klimatu.
Copernicus przypisuje wysokie temperatury głównie emisjom gazów cieplarnianych z przemysłu opartego na paliwach kopalnych i zauważa, że oceany, na które normalnie nie wpływa El Niño, również odnotowały niezwykły wzrost temperatur.
Ponadprzeciętne temperatury odnotowano w południowej i wschodniej Europie, zachodnich Stanach Zjednoczonych, zachodniej Kanadzie, większości Afryki, na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz na wschodniej Antarktydzie. Temperatury bliskie lub poniżej średniej obserwowano w północno-zachodniej Europie, zachodniej Antarktydzie, częściach Stanów Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Australii.
Lipiec 2024 był również bardziej wilgotny niż przeciętny w północnej Europie i południowo-wschodniej Turcji, podczas gdy ostrzeżenia o suszy utrzymywały się w Europie Południowej i Wschodniej.
Arktyczny lód morski spadł o 7 procent poniżej średniej, więcej niż w 2022 i 2023 roku, ale mniej niż rekordowy spadek o 14 procent w 2020 roku. Lód morski Antarktyki był drugim najniższym w lipcu, o 11 procent poniżej średniej w porównaniu z 15 procent poniżej w lipcu ubiegłego roku.
Globalne temperatury morza utrzymują się na rekordowym poziomie, w lipcu tego roku były tylko o 0,1°C niższe niż w lipcu ubiegłego roku, kończąc 15-miesięczną passę nowych rekordów.
Reuters / Mateusz Gibała