(Angi.ru/Piotr Stępiński)
Jak poinformował w piątek (3.07) portal Angi.ru w przeciągu trzech miesięcy planowane jest ukończenie budowy magistrali gazociągowej Kłajpeda-Kurszenaj. Dzięki niemu surowiec z terminalu LNG w Kłajpedzie będzie mógł być dostarczany na Łotwę oraz dalej do Estonii.
– Dziś podjęto decyzję o tym, że oddanie tego obiektu do użytku nastąpi 2 października – powiedział litewski premier Algirdas Butkevičius.
Według informacji spółki AB Amber Grid (operatora litewskich sieci przesyłu gazu ziemnego – przyp. red.) na chwilę obecną położono już połowę wspomnianego gazociągu.
Jak informuje agencja Interfax nowa magistrala od Kłajpedy do miejscowości Kurszenaj na północy Litwy o długości 110 km pozwoli zapewnić do 80 procent zapotrzebowania państw bałtyckich na gaz. Średnica gazociągu Kłajpeda-Kurszenaj ma wynosić 300 mm, natomiast średnica planowanej drugiej nitki ma liczyć 800 mm. Wartość budowy szacuje się na 63,7 mln euro.
Litewskie władze uznały rozbudowę gazociągu za ważną dla państwa gdyż jest on konieczny dla uruchomienia dostaw gazu z terminala LNG w Kłajpedzie dla łotewskich odbiorców oraz dla zapełnienia tamtejszego podziemnego magazynu w Inčukalns gdzie litewska spółka Litgas gromadzi surowiec. To kwestia kluczowa dla zwiększenia rentowności i elastyczności pracy obiektu, który jest obecnie mało opłacalny, szczególnie po spadku cen dostaw gazu z Rosji.