Litewsko-polsko-ukraińska Brygada weźmie udział w ćwiczeniach Anakonda–16

14 kwietnia 2016, 10:30

(Ministerstwo Obrony Narodowej)

W trakcie wielonarodowego ćwiczenia Anakonda–16, które zostanie przeprowadzone w czerwcu tego roku Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada rozwinie na terenie poligonu Nowa Dęba Stanowisko Dowodzenia i przejmie dowodzenie na jednostkami afiliowanymi.

Taka właśnie rola Wielonarodowej Brygady została potwierdzona podczas Końcowej Konferencji Koordynacyjnej do ćwiczenia, która miała miejsce w minionym tygodniu w Warszawie.

W opinii Szefa Sekcji Operacyjnej S–3 mjr Adama Pańczyka, udział w ćwiczeniu Anakonda–16 umożliwi sprawdzenie interoperacyjności Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z obecnymi i potencjalnymi partnerami.

“Anakonda stwarza szerokie możliwości współdziałania z siłami zbrojnymi z 24 państw. Nasz udział w tym ćwiczeniu pozwoli na podniesienie poziomu profesjonalizmu, budowanie zaufania i zrozumienia pomiędzy uczestniczącymi wojskami” – podkreślił ppłk Michał Małyska – Zastępca Szefa Sztabu LITPOLUKRBRIG.

Należy koniecznie przypomnieć, że w ćwiczeniu pk. „Anakonda–16” prowadzonym równocześnie na terenie całego kraju weźmie udział uczestnicy z 24 państw, w tym Albanii, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Niemiec, Węgier, Kosowa, Łotwy, Litwy, Macedonii, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.