AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Litgrid: Jeżeli Łotwa kupi energię z białoruskiego atomu to sprawa może trafić do KE

Linie wysokiego napięcia. Fot. pixabay.com

Spór między Litwą a Łotwą o import energii z elektrowni jądrowej budowanej w Ostrowcu na Białorusi będzie musiała rozstrzygać Komisja Europejska. Takiej możliwości nie wykluczył prezes Litgrid Daivis Virbickas w rozmowie z portalem 15min.lt.

Jego zdaniem energia z białoruskiego atomu może trafić na Litwę przez terytorium Rosji i Łotwy. – W tym przypadku Białorusini będą sprzedawać energię Rosjanom, a ci Łotyszom. Taki scenariusz jest możliwy – stwierdził Virbickas.

– Energia może zostać dostarczona do Rosji z dowolnego punktu na świecie – Z Białorusi, Ukrainy, ale nie przez połączenie państw bałtyckich z Białorusią. Będzie to import rosyjskiej energii. Prąd z Łotwy jest sprzedawany na giełdzie, gdzie nie ma żadnych gwarancji pochodzenia – mówił.

Według prezesa Litgrid, aby przesunąć handel energią na granicę, Łotwa powinna uzyskać zgodę wszystkich operatorów systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich. Na pytanie o to, co się stanie jeżeli Łotysze rozpoczną handel energią, stwierdził, że wówczas arbitrem będzie Komisja Europejska i to ona rozstrzygnie spór. – My również możemy się tam zgłosić – powiedział Virbickas.

Na początku sierpnia portal 15min.lt sugerował, że łotewski rząd podjął decyzję o zakupie energii z białoruskiego atomu, co wywołało oburzenie litewskich polityków. Doniesieniom portalu zaprzeczył jednak premier Łotwy Krisjanis Karins, który podkreślił, że Ryga nie podjęła decyzji o zakupie energii z Białorusi. – To w ogóle nie jest przedmiotem rozmów – stwierdził.

The Baltic Course/Piotr Stępiński

Łotwa nie kupi energii z białoruskiego atomu


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X