Rozpoczęły się testy systemów bezpieczeństwa pierwszego bloku jądrowego w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Litwa w tym samym czasie przeprowadziła ćwiczenia na wypadek awarii tej siłowni. Ponadto operatorzy sieci przesyłowych z państw bałtyckich chcą zablokować import energii z tej elektrowni.
Analiza i bezpieczeństwo
Testy mają przebiegać dwutorowo. Najpierw sprawdzone ma być działanie systemu pomp awaryjnych i analiza ich charakterystyk przepływowych. Drugim etapem testów ma być aktywne systemy bezpieczeństwa całego obwodu pierwszego bloku elektrowni. Testy te są elementem rozruchu reaktora, którego oficjalna ceremonia ma odbyć się siódmego listopada. Od 7 sierpnia do 20 sierpnia trwał załadunek paliwa jądrowego do pierwszego reaktora. W tym samym czasie Litwa przeprowadziła ćwiczenia reakcji na wypadek awarii w białoruskiej elektrowni. Scenariuszem było wykrycie promieniowania jonizującego. Źródło takowego zostało zidentyfikowane przez śmigłowiec litewskiej straży pożarnej, który poderwał się w powietrze wyposażony w urządzenia pomiaru skażeń radiacyjnych.
Dokument zwiera zapis, który stanowi, że energia elektryczna importowana do krajów bałtyckich powinna posiadać świadectwo pochodzenia, że pochodzi od producentów spoza Białorusi. Regulacje zawarte w dokumencie stanowią, że energia elektryczna z krajów trzecich, w których działają niebezpieczne elektrownie jądrowe, z wyjątkiem energii niezbędnej do zapewnienia niezawodności systemu elektroenergetycznego Republiki Litewskiej, nie trafia na litewski rynek energii elektrycznej. W ubiegłym tygodniu litewski sejm przyjął rezolucję, w której stwierdzono, że elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi zagraża bezpieczeństwu jądrowemu całej Europy. Litwa prowadzi też działania polityczne wśród sąsiadów, których celem jest zablokowanie bliskiej ukończenia białoruskiej jądrowej inwestycji.
BelTA/VSAT/CIRE.pl/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński
Marszałkowski: Czy Łukaszenka odda „białoruski atom” Putinowi? (ANALIZA)
AKTUALIZACJA: 28 września 2020 r., godz. 10.45; dodano CIRE.pl