Litwa czeka na pierwszą dostawę LNG z Nigerii

25 lipca 2017, 17:30 Alert
Trinity Arrow LNG
Trinity Arrow / fot. Wikimedia Commons

Litwa w sierpniu ma odebrać pierwszą dostawę surowca ze Stanów Zjednoczonych. Wcześniej otrzyma pierwszy ładunek paliwa z Nigerii.

Jak wynika z danych portalu MarineTraffic.com, pływający pod panamską banderą, blisko 294-metrowy metanowiec Trinity Arrow wypłynął 14 lipca ze znajdującego się w Nigerii terminalu Bonny LNG. Obecnie statek ze 140 tys. m3 gazu znajduje się na wysokości Porto w pobliżu wybrzeży Portugalii. Surowiec kupiło Lietuvos Duju Tiekimas (LDT) od amerykańskiego Koch Supply & Trading. Według prezesa litewskiej spółki Mantasa Mikalajunasa ładunek do Kłajpedy dotrze 3 sierpnia.

Jednocześnie poinformował, że surowiec trafi do litewskich odbiorców a także dla nowych klientów na Łotwie. Część paliwa zostanie dostarczona do łotewskiego magazynu w Incukalns. W ubiegłym tygodniu LDT podpisał z Latvenergo umowę na dostawę gazu.

Do tej pory wszystkie dostawy LNG do litewskiego terminalu pochodziły z Norwegii. Jest to już drugi ładunek Koch Supply & Trading, który w tym roku gazowym trafi na Litwę.

Dzięki terminalowi w Kłajpedzie Litwini mogą realizować strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i tym samym zmniejszyć zależność od surowca z Rosji. Na początku czerwca wspomniane wcześniej LDT podpisało umowę z amerykańskim Cheniere Marketing International na dostawę LNG. Litwini nie wykluczyli zakupów większych wolumenów amerykańskiego LNG. Podobnie jak Polacy zaznaczają jednak, że kryterium decydującym o dalszych zakupach surowcach będzie jego cena.

FSRU w Kłajpedzie, czyli wydzierżawiony w 2014 roku od norweskiego Hoegh LNG, pływający obiekt do regazyfikacji gazu skroplonego, rozpoczął pracę w 2015 roku. Aby zwiększyć potencjał terminala w Kłajpedzie, Litwini chcą zwiększyć przepustowość z 1,5 mld m sześc. do 3,8 mld m3 rocznie.

AKTUALIZACJA: 27.07.2017 godz. 11:00

The Baltic Course/Piotr Stępiński