AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Litwa nie zmieni zdania w sprawie zakupu energii z białoruskiego atomu

Elektrownia jądrowa Ostrowiec, Białoruś. Zdjęcie: Noviny.by

Elektrownia jądrowa Ostrowiec, Białoruś. Zdjęcie: Noviny.by

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius zapowiedział, że Wilno nie zmieni przepisów uniemożliwiających zakup energii z elektrowni jądrowej, budowanej w Ostrowcu na Białorusi.

– Nie widzimy możliwości, aby się z nich wycofać. Nie zamierzamy zmieniać ustaw zakazujących zakup energii, które Sejm przyjął ze względu na bezpieczeństwo państwa – stwierdził w rozmowie z radiem Ziniu radijas.

Według szefa litewskiej dyplomacji, z różnych powodów trudno jest ustalić wspólne stanowisko państw bałtyckich wobec elektrowni w Ostrowcu. –  Są również względy ekonomiczne. Na politykę wpływają różne czynniki. To nie jest usprawiedliwienie, ale wiele wyjaśnia. To nie jest takie proste. Naprawdę doceniamy deklaracje naszych polskich sąsiadów o nie kupowaniu tej energii – powiedział Linkevicius.

– Należy podkreślić, że łotewski premier również bardzo jasno stwierdził, że Łotwa nie zamierza kupować energii z Białorusi – dodał.

Na początku sierpnia portal 15min.lt sugerował, że łotewski rząd podjął decyzję o zakupie energii z białoruskiego atomu, co wywołało oburzenie litewskich polityków. Doniesieniom portalu zaprzeczył jednak premier Łotwy Krisjanis Karins, który podkreślił, że Ryga nie podjęła decyzji o zakupie energii z Białorusi.

The Baltic Course/Piotr Stępiński

Stępiński: Nie dla energii z Białorusi. Jasny sygnał z Polski ucieszy Litwę

 


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X