Litwa sprowadza mniej LNG

21 maja 2018, 16:00 Alert

Wolumeny dostaw LNG do jedynego i jednocześnie pierwszego terminalu na Litwie, znajdującego się w Kłajpedzie spadła w kwietniu o 19,9 procent w porównaniu do roku ubiegłego.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Klaipėdos Nafta, operator terminalu LNG, oświadczył, że jego zakład w kwietniu dokonał w sumie regazyfikacji i przeładunku 1,15 terawatogodzin (TWh) w porównaniu do 1,43 TWh w zeszłym roku. Kwietniowy spadek jest już trzecim w 2018 roku.

W okresie od stycznia do kwietnia całkowita zdolność regazyfikacyjna terminalu LNG wynosiła 2,25 TWh wobec 2,97 TWh w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Klaipėdos Nafta wyjaśniła, że mniejszy import LNG spowodowany jest zmniejszeniem rezerwacji pojemności terminalu przez użytkowników.

Dostawy do litewskiego terminalu LNG są rozdzielane na mocy umowy pomiędzy Litgas, częściowo kontrolowanej przez Skarb Państwa grupy energetycznej Lietuvos Energija, Lietuvos Duju Tiekimas i litewskiego producenta nawozów Achema.

Przychody z regazyfikacji i operacji przeładunkowych z FSHU Höegh LNG Independence, pierwszego litewskiego terminalu importowego w porcie w Kłajpedzie również spadły.

Operacje w terminalu LNG w Kłajpedzie wyniosły w zeszłym miesiącu 5,1 miliona euro, co stanowi spadek o 6,7 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy w ciągu czterech miesięcy obiekt zarobił 21,8 miliona euro, czyli o 9,2 procent mniej niż 2016 roku.

Litwa, największy z trzech krajów bałtyckich, zaczęła importować LNG w grudniu 2014 roku. FSRU zapewnia Litwie obecnie około połowy krajowych potrzeb, reszta zapotrzebowania pochodzi od rosyjskiego Gazpromu.

LNG World News