Na zlecenie litewskiego ministerstwa energii uniwersytet w Kłajpedzie, przeanalizował potencjał rozwoju morskiej energii wiatrowej na obszarze litewskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Instytut Badań Morskich Uniwersytetu w Kłajpedzie zidentyfikował obszary litewskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim , na których celowa byłaby budowa i eksploatacja farm wiatrowych. Studium, które przygotowali naukowcy ma być podstawą rozwoju morskiej energii wiatrowej na Litwie.
Z opracowania wynika między innymi, że na obszarze litewskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim można zainstalować około 3,35 GW mocy w elektrowniach wiatrowych. Jednak jak zastrzegają autorzy opracowania, są to maksymalne możliwości, ale konkretne scenariusze będą zależeć od infrastruktury i finansowania tych projektów.
Eksperci przedstawili propozycje kilku obszarów, które mogłyby zostać wykorzystane do budowy farm wiatrowych o mocy 200, 300, 400 lub 500 megawatów. Za najlepszą lokalizację dla tego typu inwestycji uznano obszar ok. 30 km od brzegu na wysokości turystycznej miejscowości Šventoji, gdzie prędkość wiatru osiąga 9-10 m/s, a głębokość morza wynosi 25-40 m.
Na następnym etapie przygotowań do inwestycji w morską energetykę wiatrową Litewska Agencja Energetyczna (LEA) ma zainicjować przygotowanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko i studium wykonalności połączenia z sieciami przesyłowymi, a także ekonomicznej analizy kosztów i korzyści rozwoju morskiej energii wiatrowej.
Po zakończeniu tych prac ma się rozpocząć przygotowywanie wniosków dotyczących obszarów lokalizacyjnych i proponowanych w nich mocy, opis pozwoleń na korzystanie z terytoriów morskich do rozwoju farm wiatrowych oraz procedury przetargowe. Dokumenty te będą musiały zostać zatwierdzone przez rząd. Według wstępnych szacunków litewskiego rządu farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą rozpocząć produkcję energii elektrycznej do 2030 roku.