Litwa niczym Polska wzmacnia ochronę okien na świat po tajemniczych incydentach w energetyce

23 października 2023, 07:15 Bezpieczeństwo

Gazociąg Balticconnector doświadczył tajemniczego wycieku badanego przez służby. Litwa kupuje specjalne sonary mające pomóc chronić infrastrukturę krytyczną w energetyce przed sabotażem, na czele z portem w Kłajpedzie.

Gazowiec Isabella w Kłajpedzie. Fot. Elenger.
Gazowiec Isabella w Kłajpedzie. Fot. Elenger.

Szef komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony Sejmasu Litwy Lauryna Kaciunas zapowiedział, że Litwa zakupi do końca 2023 roku systemy pozwalające w pełni monitorować infrastrukturę krytyczną na morzu, szczególnie port w Kłajpedzie, w którym znajduje się gazoport FSRU. Kolejny strategiczny punkt to naftoport w Butyndze zaopatrujący Rafinerię Możejki należącą do Orlen Lietuva. To źródło paliw produkowanych bez ropy rosyjskiej dla całego regionu.

To odpowiedź na powtarzające się incydenty z udziałem infrastruktury krytycznej w energetyce, w tym wyciek gazociągu Balticconnector łączącego Estonię z Finlandią z ósmego października 2023 roku czy sabotażu Nord Stream 1 oraz 2 z września 2022 roku. Trwają spekulacje na temat możliwego udziału Rosji w tych zdarzeniach. NATO i Unia Europejska wzmacniają współpracę na rzecz ochrony tej infrastruktury.

Polska także wzmacnia ochronę okien na świat z surowcami spoza Rosji, zawiązując współpracę operatorów sieci przesyłowych gazu, ropy i energii elektrycznej ze służbami jak Wojska Obrony Terytorialnej, Straż Graniczna i Wojsko Polskie. Specjalna jednostka Formozy ma chronić infrastrukturę energetyczną na Bałtyku. Straż Graniczna ma mieć stałą jednostkę w pobliżu polskiego gazoportu w Świnoujściu.

Neftegaz.ru / Wojciech Jakóbik

https://biznesalert.pl/jakobik-energetyku-pilnuj-baltyku-bo-jest-wciaz-na-celowniku/