Litwa odbierze pierwsze LNG z USA

17 sierpnia 2017, 07:15 Alert
Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG
Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Pierwsza dostawa LNG z USA płynie na Litwę. Surowiec dostarczy ten sam tankowiec, który przypłynął do terminalu w Świnoujściu.

Najpierw Polska, teraz Litwa

Tankowiec Clean Ocean o pojemności 160 tysięcy m sześc. ma pojawić się w Kłajpedzie 21 sierpnia. Dostarczy LNG ze Stanów Zjednoczonych od firmy Cheniere Energy. Kupcem jest Lietuvos Duju Tiekimas, spółka-córka państwowego Lietuvos Energija. Ładunek wyruszył 5 sierpnia z terminalu eksportowego Sabine Pass LNG w Luizjanie.

Litwini zapowiedzieli, że gaz z USA trafi w części na rynek. Pozostały wolumen znajdzie się w magazynie gazu Incukalns na Łotwie. W połowie września do pływającego terminalu (FSRU) na Litwie dotrze kolejne LNG z USA zakupione przez litewską firmę od hiszpańskiego Gas Natural Fenosa.

Będzie więcej dostaw?

Podczas wizyty w Estonii wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział, że dostawy gazu skroplonego z USA na Litwę będą rosnąć. Za pośrednictwem terminalu w Kłajpedzie Litwini realizują około połowę swego zapotrzebowania na gaz. Pozostały wolumen ściągają gazociągiem od rosyjskiego Gazpromu. FSRU pozwoliło wynegocjować rabat cenowy u Rosjan, który według deklaracji Wilna sięga 25 procent.

W czerwcu 2017 roku LNG z USA trafiło do Polski. Dostawcą był Cheniere Energy, a odbiorcą polskie PGNiG. Polacy prowadzą rozmowy na temat średnio- lub długoterminowego kontraktu z USA. Podstawowym warunkiem podpisania kontraktu ma według ich deklaracji być atrakcyjna cena.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Trump chce sprzedać LNG z USA. Polska ma wybór