Litwa przyjęła strategię energetyczną

21 czerwca 2018, 17:00 Alert
litwa5
Godło Litwy. Fot. BiznesAlert.pl

Sejm Litwy zatwierdził w czwartek nową Narodową Strategię Niezależności Energetycznej (NENS), która przewiduje, że w 2050 roku cała zużywana energia będzie produkowana w kraju, a większość jej będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych.

Niezależność od Rosji

„Naszym głównym zadaniem jest osiągniecie niezależności energetycznej od Rosji (…), a także rozwój czystych źródeł energii, nie mających negatywnego wpływu na zmiany klimatu” – powiedział w czwartek minister energetyki Żygimantas Vaicziunas.

NENS poparło 103 posłów w 141-osobowym parlamencie, nikt nie głosował przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu.

Przyjęta Strategia zakłada do 2020 roku zintegrowanie krajowego systemu energetycznego z systemem Unii Europejskiej, czyli synchronizację sieci elektroenergetycznych z sieciami Europy kontynentalnej przez Polskę (obecnie jest on połączony z sieciami Rosji i Białorusi) i realizację polsko-litewskiego projektu budowy gazociągu (GIPL), który pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie terminalu gazu skroplonego w Kłajpedzie.

Więcej OZE

Zgodnie z założeniami przyjętej Strategii, w 2030 roku 70 proc. zużywanej energii ma być produkowane w kraju, a jej 45 proc. ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Natomiast w 2050 roku cała energia na potrzeby Litwy ma być produkowana w kraju, a jej 80 proc. ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Strategia przewiduje, że Litwa z kraju importującego technologie energetyczne ma się przekształcić w kraj tworzący takie technologie i je eksportujący.

Polska Agencja Prasowa