Litwa przetestuje rozwód z Rosją w elektroenergetyce z udziałem elektrowni Orlenu

24 lipca 2020, 08:45 Alert

Litewski operator systemu elektroenergetycznego Litgrid przeprowadzi w sierpniu testy pracy systemu częściowo wyizolowanego. W ten sposób sprawdzi sprawność elektrowni na Litwie oraz ich gotowość do zmiany trybu pracy po synchronizacji z systemem europejskim i desynchronizacji z postsowieckim.

Instalacje Nord Balt. Źródło: Litgrid

Przygotowania do desynchronizacji

Test ten ma związek z przygotowaniami do desynchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z posowieckiego BRELL i synchronizacji z europejskim ENTSO-E. Według scenariusza testu, elektrownie będą pracować w normalnym systemie, po czym system ma zostać wyizolowany. – Pracujemy zgodnie z zatwierdzonym planem, aby na czas być gotowym do pracy synchronicznej z kontynentalną Europą. Planujemy przetestować system tego typu w razie potrzeby w przyszłości – powiedział Gintautas Monkevičius, dyrektor centrum sterowania sieciami Litgrid.

W teście wezmą udział elektrownie Orlen Lietuva, siódmy i dziewiaty blok elektrowni Lietuvos Elektrine, Elektrownia Poniewież, Elektrociepłownia w Kownie oraz elektrownia szczytowo-pomopowa w Kruonis. Podobne testy związane z izolowaniem sieci mają nastąpić we wrześniu w Obwodzie Królewieckim.

Baltic-course/Mariusz Marszałkowski

Litwa przebuduje sieć elektroenergetyczną na potrzeby synchronizacji z Europą