Litwa zamraża program budowy elektrowni jądrowej

21 stycznia 2016, 07:00 Alert
Visaginas
Projekt Visaginas, fot. Ministerstwo Energetyki Litwy

(Rzeczpospolita/CIRE)

Litewski minister energetyki Rokas Masulis ogłosił, że inwestycja budowy nowej elektrowni jądrowej na Litwie została wstrzymana – donosi „Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik powołując się na wypowiedź ministra Masulisa dla agencji Delfi, litewski rząd podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu inwestycji budowy nowej elektrowni jądrowej w tym kraju. Elektrownia Wysagino miała powstać w miejsce wyłączonej kilka lat temu w związku z wymogami unijnymi elektrowni jądrowej Ignalina.

Litewski minister tłumaczy, że wstrzymanie projektu to efekt niekorzystnych warunków rynkowych i dodaje jednocześnie, że trzeba przeprowadzić dalsze analizy po tym jak zaczną działać w pełnym zakresie mosty energetyczne z Polską i Szwecją.

Według relacji „Rz” kwestia budowy nowej elektrowni jądrowej na Litwie ma być rozważona ponownie za półtora roku.

W projekt Visaginas oprócz Litwy, która w nim 38 proc. akcji, zaangażowane są też Estonia (22 proc.) oraz Łotwa (20 proc.) i koncern Hitachi (20 proc.), który ma być generalnym wykonawcą inwestycji.

Przypominamy, że kilka tygodni temu minister Masiulis w liście do Polski, Łotwy, Estonii i Finlandii apelował, by państwa te nie kupowały energii elektrycznej z elektrowni jądrowych budowanych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim, które to inwestycje stanowią konkurencję dla litewskiego projektu jądrowego. Minister podkreślał, że inwestycje te są realizowane z naruszeniem norm międzynarodowych i zwracał uwagę, że produkcja energii w tych zakładach będzie się odbywała z pogwałceniem międzynarodowych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa jądrowego oraz wbrew zasadom konwencji o oddziaływaniu na środowisko.