LNG do Bahrajnu z rosyjskiego Jamału? Będzie rządowe dofinansowanie dla projektu

15 grudnia 2014, 10:32 Alert
Tankowiec LNG Qatargas
Tankowiec LNG firmy Qatargas

(TASS/Piotr Stępiński/Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik)

Zdaniem cytowanego przez agencję TASS Władimira Dmitriewa, prezesa rosyjsko-bahrańskiej Rady Biznesu ,,Rosja rozważa dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Bahrajnu przy udziale finansowania z Wneżekonombanku. Według przebywającego w Zatoce Perskiej Dimitriewa wspomniane dostawy ,,mogą być szansą dla Gazpromu albo innych niezależnych producentów gazu. Rosyjski surowiec mógłby bez przeszkód konkurować z innymi dostawcami”.

Jak zauważa prezes rosyjsko-bahrańskiej Rady Biznesu dostawy LNG mogłyby wynosić kilka miliardów metrów sześciennych rocznie. Należy zauważyć, że Bahrajn nie posiada własnych zasobów gazu ziemnego natomiast zasoby ropy stopniowo się uszczuplają. Dodatkowo negocjacje we sprawie dostaw z państw sąsiednich tj. Kataru i Iranu są trudne ze względu na różnice polityczne. Co istotne w 2015 roku Bahrajn planuje otworzyć własny terminal LNG.

Agencja TASS zwraca także uwagę na fakt, że wspomniany Wneżekonombank jest odpowiedzialny także za finansowanie projektu Jamał LNG, ktorego udziałowcami są: rosyjski Novatek, francuski Total i chińskie CNPC.

Projekt Jamał LNG może w styczniu przyszłego roku otrzymać dofinansowanie z Funduszu Bogactwa Narodowego Rosji w wysokości około 150 mld rubli na poczet realizacji projektu Jamał LNG, który ma problem z finansowaniem ze względu na sankcje zachodnie wobec Novateku, jego udziałowca Giennadija Timczenki i rosyjskich banków.