Niemcy wybierają gaz z USA. Jest pierwsza umowa na dostawę LNG

22 czerwca 2022, 10:15 Alert

Niemiecki koncern EnBW ogłosił we wtorek, że podpisał dwudziestoletnią umowę na dostawy LNG od amerykańskiego eksportera Venture Global. Niemcy odbiorą 0,75 mln ton LNG rocznie z terminalu Plaquemines LNG i kolejne 0,75 mln z przyszłego projektu CP2 LNG. Dostawy rozpoczną się w 2026 roku i potrwają do 2046 roku.

Statek Yiannis wynajęty przez JERA na dostawy LNG z USA. Fot. Venture Global LNG
Statek Yiannis wynajęty przez JERA na dostawy LNG z USA. Fot. Venture Global LNG

Venture Global podaje, że niemiecka firma podpisała długoterminową umowę na dostawy amerykańskiego LNG. Po inwazji Rosji na Ukrainę, rząd niemiecki zatrzymał budowę gazociągu Nord Stream 2 i zmienił procedury związane z rozwojem terminali LNG.

– Pierwsza FSRU może zostać uruchomiona w porcie Lubmin w Niemczech w ciągu kilku miesięcy. Naszym celem jest osiągnięcie tego na przełomie roku lub nieco później, abyśmy mogli pobierać paliwo z dowolnego miejsca – powiedział kanclerz Olaf Scholz w rozmowie z Reutersem.

Amerykanie podkreślają, że dzięki umowie EnBW odbierze 0,75 mln ton LNG rocznie z terminala Plaquemines, który wystartował w zeszłym miesiącu. Kolejne 0,75 mln ton ma pochodzić z przyszłego projektu CP2 LNG. Dostawy rozpoczną się za cztery lata i potrwają do 2046 roku. – Nasza firma ma zaszczyt zostać głównym dostawcą LNG do Niemiec, zapewniając bezpieczeństwo dostaw na konkurencyjnych, długoterminowych zasadach – powiedział Mike Sabel, dyrektor generalny Venture Global.

The Maritime Executive/Jędrzej Stachura

Chorwacja planuje rozbudować swój gazoport