LNG z Rosji nie dotarło do USA

19 stycznia 2018, 14:30 Alert

Trzy tygodnie po odebraniu kontrowersyjnego ładunku w Wielkiej Brytanii, metanowiec z LNG zawrócił dzień przed przybyciem do Bostonu.

fot. Polskie LNG

Gaselys zawraca

Metanowiec Gaselys miał przypłynąć do amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża w sobotę, a teraz wraca do hiszpańskiego portu Algericas przy Gibraltarze i powinien tam przypłynąć w przyszłym tygodniu, według danych Bloomberga. Statek zatankował paliwo w terminalu koło Londynu, który wcześniej otrzymał LNG z rosyjskiego terminalu Yamal LNG.

Statek został wysłany do Bostonu po tym, jak Wschodnie wybrzeże uderzyła fala mrozów na początku stycznia, przez co cena gazu znacząco wzrosła. USA nałożyły na Rosję sankcje za ingerencję w wybory w 2016 roku.

Zmiana kursu statku z LNG nie jest czymś niespotykanym, jako że dostawcy poszukują najkorzystniejszych dla siebie warunków. Firmy z dostępem do światowych surowców mogą  wymieniać ładunki między regionami.

Amerykański oddział Engie zorganizował spotową dostawę ciekłego metanu do USA z Malezji, by uzupełnić zakontraktowany wolumen z Trynidadu i Tobago do terminalu Everett koło Bostonu.

Złe warunki pogodowe

Rzecznik Engie Damien de Gaulejac sprostował, że metanowiec Gaselys jednak dotrze do terminalu Everett koło Bostonu, czytamy w komunikacie Bloomberga. Nie nastąpiło to jednak w sobotę z powodu złych warunków powodowych, które były przyczyną zawrócenia statku.

Czym jest Yamal LNG?

Yamal LNG to projekt, którego właścicielami są rosyjski Novatek PJSC, Total SA, China Natural Petroleum Corp. i chiński Silk Road Fund. Rozpoczął on produkcję w grudniu, pomimo amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję za zaangażowanie w konflikt z Ukrainą. Ma zorganizować 14 dostaw do kwietnia, kiedy zacznie podpisywać kontrakty długoterminowe.

Jakóbik: Czemu drewno ciągnie do lasu, czyli LNG z Rosji w USA (ANALIZA)

[AKTUALIZACJA: 22 stycznia 2018 godz. 12:00]

Bloomberg/Michał Perzyński