font_preload
PL / EN
Alert 15 grudnia, 2017 godz. 18:30   
REDAKCJA

Do Świnoujścia zbliża się kolejna dostawa LNG

Terminal LNG Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Do terminalu LNG w Świnoujściu zmierza kolejna, dwudziesta czwarta dostawa skroplonego gazu ziemnego. Z danych portalu MarineTraffic.com wynika, że 26 listopada metanowiec Al Huwaila (klasy Hazard A) wypłynął z katarskiego portu Laffan. Do polskiego gazoportu ma wpłynąć nocą 17 grudnia.

Umowa z Qatargas

Komercyjne dostawy LNG do Polski odbywają się regularnie od 1,5 roku. Dotychczas nad polskie wybrzeże docierał surowiec ze Stanów Zjednoczonych, Norwegi ale przede wszystkim z Kataru. Ładunek jest prawdopodobnie elementem długoterminowej umowy pomiędzy PGNiG a Qatargas.

Kontrakt zawarty w 2009 roku ma obowiązywać przez 20 lat, do 2034 r. Na jego podstawie Qatargas dostarcza rocznie PGNiG 1 mln ton LNG, czyli ok. 1,5 mld m sześc. Ponadto w marcu 2017 roku spółki podpisały aneks do obowiązującej umowy długoterminowej. Zgodnie z nim Qatargas zwiększy wolumen dostarczanego do Polski LNG do 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji). Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku.

BiznesAlert.pl