Rekordowy eksport LNG z USA przy udziale Polski

31 lipca 2019, 07:00 Alert
USA LNG EIA
Eksport LNG z USA. Grafika: EIA

Eksport LNG z USA zanotował rekord. W maju wyniósł 4,7 mld stóp sześc. dziennie, czyli 0,13 mld m sześc. na dobę. Średnia w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku wyniosła 4,2 mld stóp sześc. dziennie dając Amerykanom trzecią lokatę w rankingu największych eksporterów gazu skroplonego za Australią i Katarem.

Amerykańska Energy Information Administration podaje, że wzrost średniego eksportu dziennego wynikał z uruchomienia czterech ciągów skraplających – piątego w Sabine Pass LNG, pierwszego i drugiego w Corpus Christi LNG i pierwszego w Cameron LNG. Warto dodać, że te terminale są lub będą źródłem gazu eksportowanego do Polski przez PGNiG.

EIA przewiduje dalszy wzrost ze względu na spodziewane uruchomienie kolejnych ciągów skraplających: Freeport LNG i Elba Island LNG. Prognozuje średnio 4,8 mld stóp sześc. dziennie w całym 2019 roku.

Eksport do Azji stanowił cel 60 procent dostaw amerykańskich w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Dostawy do Europy przewyższyły te do Azji w styczniu 2019 roku. Dostawy do Europy wynosiły zimą 2018-2019 średnio 10,2 mld stóp sześc. dziennie. To o 60 procent więcej, niż w analogicznym okresie rok i dwa lata wcześniej – podaje Cedigaz.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Oczywista oczywistość Kaczyńskiego o LNG z USA (FELIETON)