AlertCiepłownictwoEnergetykaOnetOZEŚrodowiskoWykop

Łódzkie ma setki milionów złotych z Unii, aby zadbać o klimat

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Województwo łódzkie będzie realizować konkursy, w których pula pieniędzy na ochronę środowiska to łącznie 360 milionów złotych. Środki unijne zostaną przeznaczone na budowę i montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, małych elektrowni słonecznych oraz termomodernizacje budynków i instalacje do recyklingu odpadów.

Zarząd województwa zatwierdził dziewięć projektów inwestycji w obszarze tzw. sprawiedliwej transformacji, czyli w okolicach Bełchatowa, gdzie konieczność przemian gospodarczych podyktowana jest planowanym odejściem od produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. W zakończonym konkursie można było starać się o dofinansowanie inwestycji w wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z OZE oraz magazynowanie energii – podaje Portal Samorządowy.

Wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Wojtysiak, odpowiedzialny za fundusze unijne, podkreśla, że zainteresowanie programami jest bardzo duże. – Wypłynęło 58 wniosków, a oczekiwania siedmiokrotnie przekroczyły pulę dostępnych środków – powiedział.

Portal podaje, że wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wyniesie łącznie 93 mln zł. Dofinansowane zostaną inwestycje w energetykę odnawialną dla mieszkańców: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, bateryjne magazyny energii, a także małe elektrownie słoneczne realizowane przez przedsiębiorstwa.

Największe wsparcie zostanie przeznaczone na termomodernizację budynków publicznych i wielorodzinnych. Samorządy, organy prowadzące szkoły, instytucje kultury i sportu, zakłady opieki zdrowotnej, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe będą mogły zgłaszać się do konkursu, którego pula wynosi 188 milionów złotych..

Portal Samorządowy / Jędrzej Stachura

Strefa Czystego Transportu w Warszawie działa, ale jeszcze nie gryzie


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...
Prezes KGHM Andrzej Szydło i Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych. Fot. KGHM

KGHM o podatku miedziowym: To miliardy złotych dla polskiego przemysłu

KGHM komentuje zapowiedź ministerstwa finansów o obniżce opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. Według sygnałów płynących z gabinetów, projekt ustawy,...

Niemieckie Wilhelmshaven ma drugą bramę na gaz spoza Rosji

W dniu 26 maja w niemieckim Wilhelmshaven prace i dostawy do sieci gazowej wszczął drugi statek przeładowujący LNG „Excelsior”. Operator...

Udostępnij:

Facebook X X X