AlertInfrastrukturaLogistykaPAP

Pełnomocnik ds. CPK: Możliwa jest nowa linia lotnicza cargo dla wsparcia portu

Maciej Lasek. Źródło: Wikimedia Commons

Istnieje możliwość utworzenia nowej linii lotniczej cargo, która mogłaby wspierać Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Maciej Lasek.

– Nie powinniśmy czekać na otwarcie lotniska w Baranowie, aby rozwijać cargo. Już teraz musimy budować silną pozycję na rynku za pomocą własnych samolotów all cargo – powiedział Lasek.

Wiceminister wskazał lotnisko w Katowicach jako miejsce, gdzie można przetestować ten pomysł. Portal przypomina, że PLL LOT sprawdzał tam już ten koncept 15 lat temu, kiedy to loty frachtowe były realizowane do Kanady i USA.

– Musimy rozwijać lotnicze cargo, ale musimy to robić w oparciu o realne liczby i możliwości. Może powinniśmy mieć własną linię specjalizującą się w obsłudze tego segmentu rynku? Z własnymi samolotami i obsługą. Obecnie moglibyśmy wykorzystać infrastrukturę m.in. lotniska w Katowicach dla lotów frachtowcami. All cargo ma swoje zalety – takie samoloty mogą latać tam, gdzie nie odbywają się rejsy pasażerskie – powiedział Lasek.

Z jego wypowiedzi wynika, że nie można wykluczyć wyodrębnienia osobnej linii lotniczej z LOT-u. Decyzja wymaga jednak jeszcze analizy biznesowej.

Jak wcześniej informował Lasek, zaktualizowany harmonogram budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zakłada rozpoczęcie realizacji części terminalowej w 2026 roku, zakończenie budowy w 2031 roku, a przeniesienie ruchu lotniczego na CPK ma nastąpić rok później.

Polska Agencja Prasowa / WNP.PL / Mateusz Gibała

Prezydent przestrzega przed blokowaniem atomu i CPK


Powiązane artykuły

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...

Udostępnij:

Facebook X X X