Gaz-System uzyskał decyzję lokalizacyjną na rzecz gazociągu Rembelszczyzna–Mory, wydaną przez wojewodę mazowieckiego. Kolejnym etapem tej inwestycji jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
Bezpieczeństwo
Projektowany gazociąg o długości ok. 28,5 km i średnicy 700 mm będzie zlokalizowany w województwie mazowieckim, na terenie powiatów: legionowskiego, warszawskiego zachodniego i warszawskiego. Trasa będzie przebiegać przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Warszawa (dzielnice: Białołęka, Bielany, Bemowo), Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki. Uzyskanie pozwolenia na budowę gazociągu jest zaplanowane na koniec 2020 roku a prowadzenie prac budowlanych w latach 2021–2023.
Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic oraz zapewni dostawy gazu ziemnego do nowych odbiorców w tym rejonie. Pierścień Warszawski dotychczas umożliwiał dostawę ok. miliarda m sześc. gazu rocznie. Po rozbudowie Gaz-System będzie mógł nim przesłać każdego roku nawet ponad dwa miliardy m sześc.
Gazociąg z Rembelszczyzny do Mor wpisuje się w strategię inwestycyjną Gaz-System na terenie aglomeracji warszawskiej. We wrześniu 2019 roku spółka ukończyła budowę dziesięciokilometrowego gazociągu, który połączył tłocznię gazu Rembelszczyzna z Elektrociepłownią Żerań. Umożliwia on zasilenie w gaz ziemny nowego bloku gazowo-parowego. Dzięki wykorzystaniu tego surowca, mniejszy się znacząco emisja szkodliwych substancji do atmosfery, a zwiększy o ponad połowę możliwość produkcji energii elektrycznej.
Inwestycja będzie też korzystna dla lokalnych samorządów. Po zakończeniu budowy i przekazaniu gazociągu do eksploatacji Gaz-System będzie corocznie odprowadzał do budżetów gmin podatek od nieruchomości w wysokości do dwóch procent wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danego samorządu. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu samorządu, którą można przeznaczyć na potrzeby lokalnych społeczności.
Gaz-System
Marszałkowski: Czy Amerykanie uderzą sankcjami atomowymi w Nord Stream 2?