(Reuters/Bartłomiej Sawicki)
W Wielkiej Brytanii nowy rząd zapowiada kolejne przyspieszenie prac w poszukiwaniu gazu ziemnego z łupków. Szefowa brytyjskiego rządu, Theresa May planuje zmodyfikować sposób dystrybucji środków pochodzących z ewentualnego wydobycia surowca, które mają trafić bezpośrednio do mieszkańców.
Theresa May zapowiedziała modyfikacje podziału zysków płynących z ewentualnego wydobycia gazu z łupków w Wielkiej Brytanii. Szefowa brytyjskiego rządu planuje zwiększyć strumień zysków płynących z eksploatacji tego surowca bezpośrednio do mieszkańców hrabstw, w których koncerny zamierzają wykonać prace eksploatacyjne.
Ma to pomóc koncernom energetycznym w pozyskiwaniu zwolenników, podczas wydawanych przez władze lokalne pozwoleń na prace poszukiwawcze. Hrabstwa, w których znajdują się potencjalne złoża gazu łupkowego, podchodzą do wydawania zezwoleń na prace poszukiwawcze z dużą ostrożnością.
W ubiegłym roku ówczesny minister finansów George Osborne zapowiedział, że rząd premiera Davida Camerona stworzy fundusz, z którego 10 proc. dochodów miałoby być przeznaczone na inwestycje w hrabstwach, które zdecydowałyby się na wydanie zezwoleń na rozpoczęcie prac poszukiwawczych.
May, która objęła stanowisko premiera w zeszłym miesiącu, powiedziała, że środki, które będą pochodzić z wydobycia gazu łupkowego, powinny trafić bezpośrednio do mieszkańców, a nie do władz lokalnych. – Rząd kieruje się przede wszystkim interesem zwykłych rodzin, dla których życie jest znacznie trudniejsze od tego, co wyobrażają sobie politycy – mówiła w cytowanym przez Reuters oświadczeniu. W sprawie modyfikacji ruszyć mają konsultacje społeczne.
Nowy fundusz jest w stanie zapewnić do 10 mln funtów dla społeczności, które zdecydują się na prace poszukiwawcze za gazem łupkowym.
Jak dotychczas w Wielkiej Brytanii wykonano tylko jeden zabieg szczelinowania hydraulicznego w pobliżu Blackpool, Lancashire. W czasie prac odnotowano wstrząsy tektoniczne. To spowodowało wprowadzenie 18-miesięcznego zakazu szczelinowania hydraulicznego. W grudniu 2013 roku moratorium na stosowanie tej technologii przestało obowiązywać.
Kolejne prace za gazem łupkowym mogą jednak ruszyć już wkrótce. W maju koncern Third Energy otrzymał pierwszą zgodę na szczelinowanie otworów za gazem łupkowym od 2011 roku.Prace w Kirby Misperton w North Yorkshire, w północno-wschodniej Anglii, powinny ruszyć przed końcem tego roku.
W ubiegłym roku inny koncern Cuadrilla Resources dwukrotnie otrzymał negatywną decyzję dotyczącą szczelinowania hydraulicznego w Lancashire. Cuadrilla ponownie odwołała się od tej decyzji. Wówczas rząd zmienił zasady przyznawania zezwolenia na prace za gazem łupkowym, rezerwując sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji.
Decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może przyspieszyć prace za gazem łupkowym na Wyspach. Brexit sprawił, że brytyjski funt osłabi się względem innych walut, a to poskutkuje wyższymi cenami zakupu importowanego „błękitnego paliwa”. Brytyjczycy będą więc zmierzać do zapewnienia dostaw surowca z rodzimych złóż, w tym z formacji łupkowych.