InfrastrukturaLotniskaWszystko

Lotnisko Chopina gotowe na zimę

Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe do rozpoczęcia Akcji Zima. Służby techniczne warszawskiego portu dysponują najnowocześniejszym sprzętem do odśnieżania i są w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.

Do oczyszczania nawierzchni dróg startowych i dróg kołowania wykorzystywane są zestawy złożone z pługa śnieżnego, holownika i szczotkowej oczyszczarki. Zestawy o szerokości roboczej 5,5 m, są w stanie oczyścić blisko 4-kilometrowy pas startowy o szerokości 45 m w ciągu zaledwie dwudziestu minut. Do oczyszczenia pasa wystarczy jeden przejazd kolumny złożonej z ośmiu takich zestawów (w większości innych portów lotniczych oczyszczenie pasa startowego wymaga dwóch przejazdów).

Warszawski port dysponuje także sześcioma maszynami przeznaczonymi do odladzania nawierzchni. W dyspozycji służb utrzymania jest m.in. najnowocześniejsza i największa w Polsce zraszarka firmy Dammann, której rozkładające się na 40 m ramiona pozwalają na pokrycie całej roboczej szerokości nawierzchni drogi startowej w trakcie jednego przejazdu, bez konieczności ponownego uzupełniania płynu odladzającego.

Do oczyszczania płyt postojowych przeznaczone są trzy tzw. urządzenia kompaktowe (JettBroom), posiadające pług, szczotkę umieszczoną pomiędzy osiami pojazdu oraz urządzenie do rozprowadzania środków chemicznych. Ponadto na płytach postojowych używa się – w zależności do potrzeb – pługi śnieżne zainstalowane na samochodach ciężarowych oraz dodatkowe maszyny do rozprowadzania środków chemicznych do odladzania nawierzchni.

Należy podkreślić, że ze względu na wymagania producentów statków powietrznych oraz ochronę środowiska, na Lotnisku Chopina stosowane są wyłącznie środki chemiczne spełniające wymagania norm lotniskowych – tj. nie powodujące korozji samolotów oraz zapewniające krótki czas utylizacji (mrówczany potasu i sodu).

Już od połowy października służby techniczne Lotniska Chopina pracują w pełnej gotowości w systemie 12-godzinnych dyżurów. Przez całą dobę w każdej chwili gotowe są do podjęcia działań związanych z utrzymaniem sprawności operacyjnej lotniska przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

– Okres zimowy jest prawdziwym wyzwaniem dla transportu lotniczego. Częste mgły, marznące mżawki czy opady śniegu potrafią sparaliżować pracę lotnisk na wiele godzin. Na szczęście my mamy zespół doświadczonych i świetnie wyszkolonych ludzi, którzy potrafią radzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki nim lotnisko w Warszawie ma opinię jednego z najlepiej funkcjonujących portów lotniczych w okresie zimowym. Piloci wiedzą, że tu zawsze mogą bezpiecznie wylądować i nie spotka ich żadna niespodzianka – mówi Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie.


Powiązane artykuły

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Drony unieruchomiły bombowce, które miały być młotem Putina

Ukraina przeprowadziła operację, uderzając dronami w rosyjskie lotniska wojskowe. Bezzałogowce zostały wcześniej przemycone w pobliże baz. Według szacunków 34 procent...

Udostępnij:

Facebook X X X