Lotos: Lokomotywy elektryczne Dragon 2 ruszyły w Polskę

16 stycznia 2020, 12:15 Alert

Lotos zainwestował w nowoczesne, elektryczne lokomotywy Dragon 2. – Swoje pierwsze kilometry pokonały ciągnąc ciężkie pociągi na zlecenie Grupy Kapitałowej Lotos oraz klientów zewnętrznych – czytamy w komunikacie spółki.

Elektryczny krok do przodu

Zgodnie z umową, podpisaną 13 grudnia ub.r., do Lotos Kolej dotarły dwie z sześciu lokomotyw Dragon 2 produkcji firmy Newag. Z początkiem nowego roku zostały włączone do eksploatacji.

Na mocy umowy leasingu dwie lokomotywy elektryczne E6ACTab Dragon 2 o numerach 010 i 025 zostały dostarczone do Lotos Kolej w Sylwestra, a od 2020 roku dołączyły do floty lokomotyw spółki. W kolejnych miesiącach do eksploatacji zostaną włączone jeszcze cztery pojazdy tego typu, które pomogą spółce jeszcze efektywniej realizować kolejowe przewozy towarowe.

Lokomotywa Dragon 2

Dzięki bardzo dobrym parametrom lokomotywy Dragon 2 mogą prowadzić pociągi o masie do 4 000 ton brutto towarów, co oznacza około 50 wagonów ładownych w składzie. Podczas swojego pierwszego kursu nowe jednostki przewiozły m.in. paliwa – benzynę oraz olej napędowy produkcji Grupy Lotos z bocznicy kolejowej gdańskiej spółki w relacji Gdańsk-Olszynka – Czechowice-Dziedzice, z jedną podmianą maszynisty w Tarnowskich Górach.

Lokomotywa E6ACTab Dragon 2 jest pojazdem o mocy 5 MW przeznaczonym do prowadzenia pociągów towarowych. To elektryczna, dwukabinowa, sześcioosiowa lokomotywa osiągająca prędkość eksploatacyjną do 120 km/h. Długość pojazdu ze zderzakami to 20,34 metra, szerokość – 3,075 metra, wysokość – 4,25 metra.

LOTOS/Jędrzej Stachura

https://biznesalert.pl/uokik-lotos-paliwo-kontrola-stacja-energetyka-inspekcja/