Lotos podpisał kolejną umowę dot. realizacji projektu EFRA

19 sierpnia 2016, 14:04 Alert
EFRA 2
Plac budowy instalacji EFRA Źródło: Grupa Lotos

Gdańska firma KB Pomorze wykona dla LOTOSU w ramach Projektu EFRA 126 rurociągów między-obiektowych oraz rurociąg gazu ziemnego. 17 sierpnia w siedzibie Grupy LOTOS podpisana została trójstronna umowa między KB Pomorze a Grupą LOTOS i LOTOS Asfalt. Wartość inwestycji – 46,4 mln zł, z czego ok. 34 mln zł to wartość prac wykonanych dla GL, a ok 12 mln – dla LA. To jedna z większych i jedna z ostatnich już umów Projektu EFRA.

Rurociągi między-obiektowe będą spinać ze sobą zarówno instalacje budowane w ramach Projektu EFRA, jak również połączą je z instalacjami istniejącej rafinerii. KB Pomorze rozpoczął przygotowania do realizacji tych inwestycji na podstawie umowy przedwstępnej, podpisanej 27 czerwca br. i do tej pory zgromadził w rafinerii już ponad 400 ton rur, z których będzie prefabrykować rurociągi. Znajdą się one na nowej, potężnej, wielopiętrowej estakadzie, której budowa jest już zaawansowana oraz na kilku starszych, które są rozbudowywane. Umowa przewiduje wykonanie rurociągów produktowych i mediów pomocniczych, wraz z izolacją i ogrzewaniem. Natomiast rurociąg gazu ziemnego, prowadził będzie z położonej niedaleko rafinerii stacji redukcyjnej, pod kanałem Rozwójka, do budowanej, nowej instalacji produkcji wodoru HGU. Wodór niezbędny jest dla procesów hydroodsiarczania i hydrokrakingu, podczas produkcji wysokiej jakości paliw.

Umowę z firmą KB Pomorze, reprezentowaną przez Artura Woronko – wiceprezesa zarządu, dyrektora ds. realizacji krajowych oraz Zbigniewa Butkiewicza, głównego inżyniera, podpisali ze strony Grupy LOTOS S.A. Mateusz Aleksander Bonca, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju oraz Grzegorz Błędowski, dyrektor Projektu EFRA. W imieniu LOTOS Asfalt umowę podpisał Piotr Przyborowski, prezes zarządu.

– Bardzo się cieszę, że po długotrwałym procesie wyboru kontrahenta uzyskaliśmy ofertę od firmy, która, naszym zdaniem, jest w stanie spełnić wszystkie wymagania związane z tym trudnym projektem. A także z przyszłorocznym postojem remontowym, podczas którego zostaną połączone ze sobą rurociągi instalacji Projektu EFRA z ze starszymi instalacjami rafinerii – powiedział Grzegorz Błędowski. – Z firmą KB Pomorze współpracujemy od wielu lat i jest to jeden z naszych najlepszych wykonawców w branży mechanicznej.

KB Pomorze w ramach Projektu EFRA realizować będzie również montaż wytwórni wodoru. Ostatnim wielkim projektem, jaki realizowała dla Grupy LOTOS była bardzo wysoko oceniana budowa bazy paliw w Poznaniu, a w 2015 r. wykonali na terenie rafinerii podziemny zbiornik LPG.

– Dziękujemy za powierzenia nam tego zadania. Dołożymy wszelkich starań, aby wykonać je jak najlepiej i w terminie – powiedział wiceprezes A. Woronko. – W realizacji wezmą udział przede wszystkim nasi pracownicy, a w pracach izolacyjnych i antykorozyjnych wspierać nas będą podwykonawcy. Będziemy uczestniczyć również w postoju remontowym w 2017 r,, w którym remontować będziemy instalacje wodorowe i siarkowe. Chcemy do postoju wykonać większy zakres prac, niż przewiduje umowa.

– Cieszę się, że przetarg wygrała nasza, lokalna firma – powiedział prezes P. Przyborowski i dodał: – Wykonywanie między-obiektowych połączeń rurociągowych to zadanie dobrze mi znane z Programu 10+, kiedy jako prezes LOTOS Serwis nadzorowałem analogiczną inwestycję. Wiem, jakie jest trudne, wymagające wysokich kwalifikacji pracowników, sprawności organizacyjnej, dużej elastyczności działania i dobrej znajomości rafinerii. Jestem pewien, że KB Pomorze poradzi sobie ze wszystkim problemami, jakie mogą się pojawić w trakcie realizacji.

Realizację rurociągów między-obiektowych nadzorować będzie ze strony Grupy LOTOS jeden z zespołów Biura Realizacji Inwestycji, pod kierownictwem Katarzyny Bobrowskiej, wspierany przez firmę Fluor.

Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest 18 października 2017 roku.

 

Źródło: Grupa LOTOS