Piątego lutego 1991 roku została wydana decyzja Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu uznająca Petrobaltic za zakład górniczy. Było to potwierdzenie, że przedsiębiorstwo spełnia wymagania określone w prawie górniczym i może prowadzić wydobycie ropy i gazu. Był to pierwszy – i po 30 latach wciąż jest jedyny – taki pomiot operujący w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
30 lat zakładu górniczego Lotos Petrobaltic
Zgodnie z prawem geologicznym i górniczym zakład górniczy to wyodrębniony technicznie i organizacyjnie zespół środków służących bezpośrednio do wydobywania kopalin ze złoża, w tym wyrobiska górnicze, obiekty budowlane oraz technologicznie z nimi związane obiekty i urządzenia przeróbcze.
Przez te 30 lat działalności zakład górniczy Lotos Petrobaltic znacznie się rozrósł. Obecnie majątek produkcyjny Grupy Kapitałowej Lotos Petrobaltic tworzy pięć platform: dwie platformy wiertnicze i trzy platformy eksploatacyjne (w tym bezzałogowa platforma PG-1), wielozadaniowe holowniki, statki dozorowe i ratownicze, zbiornikowiec oraz baza lądowa z nabrzeżem przeładunkowym w Gdańsku.
Warto przypomnieć, że wcześniej na Bałtyku działała polsko-radziecko-NRD-owska Wspólna Organizacja Poszukiwań Naftowych „Petrobaltic”. Po jej rozwiązaniu, 27 listopada 1990 roku, Minister przemysłu i handlu utworzył państwowe Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu (PPiEZRiG) „Petrobaltic”. Następnego dnia powołał Jana Kurka na stanowisko tymczasowego kierownika tego przedsiębiorstwa.
Pierwszego stycznia 1991 roku „Petrobaltic” rozpoczął działalność gospodarczą. Kluczowe było odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa do samodzielnego działania. Pracownicy koncentrowali się na pracy i zadaniach, które miały doprowadzić do wydobycia pierwszej ropy. Geolodzy analizowali wyniki badań sejsmicznych uzyskanych w latach 70. i 80., aby zdecydować, w których miejscach wiertnicy powinni rozpocząć wiercenia. Szybko przygotowali projekt pełnego rozpoznania złoża B3. Umożliwiło to ubieganie się o pozwolenie na uruchomienie eksploatacji wstępnej.
W marcu 1991 roku polski Petrobaltic rozpoczął wiercenie pierwszego otworu. Lotos Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze, zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego kompleksową obsługą logistyczną offshore, a także badaniami morza oraz zarządzaniem flotą.
Lotos/Mariusz Marszałkowski
Marszałkowski: Polska odwraca się plecami do Bałtyku, chociaż bierze z niego coraz więcej