Lotos spodziewa się, że decyzja o zagospodarowaniu złóż B4 i B6 we współpracy z CalEnergy zostanie podjęta w pierwszej połowie 2017 roku – podała spółka w komentarzu do wyników. „Finalna decyzja inwestycyjna o realizacji zagospodarowania złóż B4/B6 spodziewana jest w I połowie 2017 roku” – napisano w raporcie.
W trzecim kwartale Lotos Petrobaltic i CalEnergy Resources Poland kontynuowali prace przygotowawcze do zagospodarowania gazowych złóż B4/B6 w ramach tzw. Baltic Gas Project. Obejmowały one m.in. projektowanie techniczne i negocjowanie kontraktów z wykonawcami.
We wrześniu i na początku października firmy złożyły wnioski do Ministerstwa Środowiska o zmianę warunków sześciu koncesji B6 i B4, by dostosować terminy rozpoczęcia produkcji do harmonogramu realizacji Baltic Gas Project.
Lotos informuje, że we wrześniu Lotos Petrobaltic pozyskał nową lądową koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu w rejonie Młynary, w województwie warmińsko-mazurskim, o powierzchni ok. 400 km kw.
Zgodnie ze zobowiązaniami koncesyjnymi, prowadzenie działalności poszukiwawczej planuje się na okres trzech lat.
„W pierwszym etapie prac Lotos Petrobaltic przewiduje wykonanie nowych badań sejsmicznych 2D w celu zbadania budowy geologicznej tego obszaru. Na podstawie uzyskanych wyników w przypadku potwierdzenia potencjału węglowodorowego, podjęta zostanie decyzja o wierceniu otworu poszukiwawczego” – napisano w raporcie.
W Norwegii Lotos Norge w ramach konsorcjum prowadził wydobycie gazu ziemnego i kondensatu ze złóż aktywów wydobywczych Heimdal (Atla, Vale, Skirne), a także ze złóż pakietu Sleipner, (Sleipner Ost i Vest, Loke oraz Gungne).
Negatywny wpływ na wielkość produkcji w Norwegii w III kw. miały przestoje produkcyjne.
W obszarze Sleipner od 26 sierpnia do 16 września miał miejsce planowany postój remontowy. Jednocześnie na złożach z obszaru Heimdal wystąpiły nieplanowane przestoje, trwające łącznie 60 dni, spowodowane problemami technicznymi przy separacji płynów złożowych. Usterkę usunięto we wrześniu.
Na początku sierpnia 2016 roku Statoil, operator złoża Utgard, złożył do Ministerstwa Ropy i Energii plan jego zagospodarowania. Zatwierdzenie dokumentu spodziewane jest w czwartym kwartale tego roku. Następnie rozpoczną się prace nad zagospodarowaniem złoża. Plan zakłada dwa odwierty produkcyjne.
„Oddanie złoża Utgard do eksploatacji, a co za tym idzie pierwsze strumienie węglowodorów, planowane jest na przełomie lat 2019/2020” – podaje spółka.
Efektywny udział Lotos Norge w złożu Utgard wynosi 17,36 proc. Zasoby wydobywalne złoża przypadające na Lotos to 8,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Średnie wydobycie przypadające na Lotos planowane jest na średnim poziomie ok. 4 tys. boe/dziennie w ciągu pierwszych 5 lat od uruchomienia eksploatacji.
Pod koniec sierpnia Det Norske, operator na koncesji PL442, w której Lotos posiada 10 proc. udziałów, poinformował o odkryciu ropy naftowej w prospekcie Langfiellet.
Według wstępnych szacunków operatora złoża, jego potencjał wynosi od 24 do 74 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Polska Agencja Prasowa