Parkiet: Lotos interesuje się szelfem brytyjskim

19 września 2018, 10:15 Alert

Grupa Lotos w ostatnim czasie zintensyfikowała działania w obszarze poszukiwań i eksploatacji złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim – czytamy w „Parkiecie”.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

Z informacji gazety giełdy wynika między innymi, że gdańska Grupa utworzyła w Londynie spółkę Lotos Upstream UK, której zadaniem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim.

Jednocześnie „Parkiet” zwraca uwagę, że Grupa prowadziła już nawet rozmowy na temat kupna udziałów w złożu Kraken na Morzu Północnym. Jednak ostatecznie transakcje nie doszła do skutku, bo sprzedająca 20 proc. udziałów w złożu firma EnQuest chciała szybko pozyskać środki na spłatę bieżących zobowiązań, a rozmowy przeciągały się i ostatecznie firma pozyskała finansowanie z formie pożyczki.

Jak czytamy w „Parkiecie,” zainteresowanie Lotosu brytyjskim szelfem wynika między innymi z faktu, że Grupa działa już Morzu Północnym, a na tym obszarze występują mniejsze złoża, które łatwiej pozyskać mniejszym graczom. Jednocześnie w porównaniu do szelfu norweskiego podatki są niższe, ale w tym przypadku trzeba przyznać, że Norwegowie oferują ulgi, których nie ma na szelfie brytyjskim.

Parkiet/CIRE.PL