Luka prawna pozwala podmiotom zagranicznym na obrót gazem w Polsce

30 marca 2016, 07:45 Energetyka

Od początku ubiegłego roku 15 firm otrzymało koncesję na obrót gazem z zagranicą, Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, choć nie mogą one handlować gazem na ternie Polski, to mają możliwość zawierania transakcji na granicy naszego kraju.

Instalacja gazowa

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki koncesje na obrót gazem ziemnym z zagranicą ma obecnie 62 podmioty. Tylko od początku ubiegłego roku taką koncesję uzyskało 15 podmiotów, a wśród nich są między innymi takie firmy jak Alpiq Energy, CEZ, E.ON, Statoil, czy Novatek Polska.

Jak zwraca uwagę „Rz”, choć firmy te nie mogą sprzedawać gazu w Polsce, to mogą zawierać transakcje na granicy naszego kraju.

Według cytowanego przez dziennik Mariusza Calińskiego, prezesa Grupy Duon, firmy te koncentrują się na dostawach gazu do polskiej granicy, gdzie odbierają go duzi krajowi odbiorcy. Twierdzi on, że wejście na rynek w Polsce oznacza konieczność spełnienia licznych wymogów, co w skali działalności prowadzonej przez te firmy na razie się nie opłaca.

Natomiast Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwraca uwagę, że podmioty te handlując gazem ziemnym na granicy z Polską wykorzystują lukę w prawie. Dzięki temu nie muszą spełniać rygorystycznych wymagań dotyczących firm prowadzących działalność na terenie kraju, co daje im nieuzasadnioną przewagę konkurencyjną.

Według „Rzeczpospolitej” wśród podmiotów najaktywniej korzystających z tego typu możliwości są między innymi Gunvor, RWE, Shell, Vattenfall, Vitol, a także działające od niedawna Alpiq, Axpo, CEZ i Statoil.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL