Szczyt Łukaszenka-Putin przed wyborami z energetyką w tle

30 czerwca 2020, 07:00 Alert
Prezydent Białorusi A. Łukaszenka oraz Prezydent Rosji W. Putin fot. president.gov.by
Prezydent Białorusi A. Łukaszenka oraz Prezydent Rosji W. Putin fot. president.gov.by

Prezydent Białorusi spotka się ze swym rosyjskim odpowiednikiem 30 czerwca. 9 sierpnia odbędą się białoruskie wybory prezydenckie. Białorusini negocjują rabat na dostawy gazu z Rosji.

Wybory na Białorusi są poprzedzone zaostrzeniem polityki władz wobec opozycji. Mińsk zapowiada surowe kary za działania uznane za zagrożenie w przestrzeni publicznej, w tym w Internecie. Prezydent Łukaszenka uznał, że Polska i Rosja próbują ingerować w proces wyborczy. Nie wiadomo czy kandydaci opozycyjni zostaną zarejestrowani. Jeden z nich to Wiktar Babaryka w przeszłości związany z Belgazprombankiem.

Jednak w ostatnim czasie złagodził retorykę wobec Moskwy, nawołując do porozumienia o warunkach dostaw gazu w 2021 roku i współpracy politycznej z Białorusią, jako „ostatnim sojusznikiem” Rosji. Mimo to Mińsk deklaruje wolę dalszej dywersyfikacji dostaw węglowodorów poprzez rozwój importu spoza Rosji, a więc także przez Polskę. Nie doszło jednak do podpisania żadnej umowy długoterminowej w tej sprawie. Rozmowy na ten temat toczą się za zamkniętymi drzwiami i nie są znane ich rezultaty.

RosBalt/Wojciech Jakóbik

Tesławski: Czy rywal Łukaszenki to kandydat Kremla?