EnergetykaWszystko

Macias: RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej w Opalenicy

Turbiny wiatrowe

RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej w Opalenicy, gdzie ma być zainstalowane siedem turbin o mocy 2,4 MW każda – podała spółka w komunikacie.

RWE rozpoczyna budowę parku wiatrowego w Opalenicy o mocy 17 MW. Postawionych zostanie siedem turbin o mocy 2,4 MW każda, a cały projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2015 r. – informuje RWE Polska.

Turbiny wiatrowe w Opalenicy będą miały 150 metrów wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie 117 metrów. Dostarczy je firma Nordex. Już rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze, takie jak budowa dróg – w ramach projektu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Równolegle powstaje infrastruktura towarzysząca m.in. place montażowe. Plany przewidują, że w drugim kwartale 2015 r. staną fundamenty, a jednocześnie będą trwały prace nad okablowaniem. Montaż turbin wiatrowych rozpocznie się latem, ich uruchamianie ma następować kolejno, a wszelkie prace będą sfinalizowane przed końcem 2015 r. Farma wiatrowa zostanie podłączona do sieci średniego napięcia.

– Park wiatrowy w Opalenicy może zasilić w zieloną energię 21 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku. Natomiast prąd wytwarzany przez wszystkie farmy RWE zaspokoi zapotrzebowanie 225 tys. polskich rodzin – dodaje spółka.

– Inwestujemy w Polsce w energetykę wiatrową od 2008 r., a Opalenica to nasz siódmy projekt. Dla RWE nasz kraj jest jednym z kluczowych rynków, na którym koncern chce dalej realizować inwestycje w odnawialne źródła energii. Po okresie niepewności co do ostatecznego kształtu regulacji, finalizowane są obecnie prace nad ustawą o OZE. Biznes ceni sobie przewidywalność, dlatego uznaliśmy, że jest to właściwy moment na realizację kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego – powiedział Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska.

Jednocześnie spółka zaznacza,że w portfolio RWE znajduje się jeszcze kilka projektów na różnych etapach rozwoju, nad którymi koncern pracuje równolegle.

– W przyszłości RWE nie wyklucza kolejnych inwestycji w energetykę wiatrową w Polsce, jest jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach- czytamy w komunikacie.

– Realizacja tego projektu jeszcze w tym roku pozwoli nam na wybór pomiędzy systemem certyfikatów, a nowym systemem aukcyjnym. Przy projektach, przy których będzie możliwe dokonanie wyboru, prawdopodobnie pozostaniemy przy starym systemie. Będziemy jednak bacznie obserwować system aukcyjny, który musi zostać przetestowany w polskich warunkach rynkowych. Naszym zdaniem energetyka wiatrowa w Polsce nadal będzie odgrywać istotną rolę dla całej branży – dodaje Robert Macias.

Obecnie RWE posiada w Polsce 6 lądowych farm wiatrowych, których moc zainstalowana wynosi 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach: Nowy Staw koło Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu w północno-zachodniej Polsce.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X