Maciążek: Rosjanie zmniejszą tranzyt gazu przez Polskę?

30 stycznia 2014, 10:54 Energetyka
Piotr Maciążek

– Władimir Putin poinformował, że podczas szczytu Unia Europejska- Rosja zostało zawarte porozumienie w sprawie częściowego wyłączenia Gazociągu OPAL (odnoga Nord Streamu) z reżimu trzeciego pakietu energetycznego. Chodzi o możliwość 100% wykorzystania jego mocy przesyłowych przez Gazprom – pisze Piotr Maciążek z Defence24.pl

Chociaż Komisja Europejska nie potwierdza tych informacji, zdaniem Maciążka „zwiększenie mocy przesyłowych OPAL może oznaczać ich zmniejszenie w Gazociągu Jamalskim przebiegającym przez nasz kraj. Takie ryzyko wynika nie tylko z rachunku ekonomicznego, ale potęguje je również coraz większy konflikt pomiędzy Gazpromem i PGNiG na tle zarządzającej tą infrastrukturą spółki EuRoPol Gaz.”

– Negatywny scenariusz dotyczący polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego urealniają także działania Gazpromu z ostatnich miesięcy (ostatecznie zakończone niepowodzeniem) związane z próbą przejęcia niemieckiej spółki Gascade. Miały one umożliwić Rosjanom uzyskanie wpływu na tzw. fizyczny rewers Jamału a więc polski import gazu z Niemiec. W jakim celu? Można się jedynie domyślać… – kończy autor tekstu.

Źródło: Defence24.pl