Bez Ukrainy Europa nie będzie pełnowartościowa – oświadczył minister Antoni Macierewicz podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie 24 sierpnia 2017 roku.
Minister Macierewicz był gościem obchodów na zaproszenie ministra obrony Ukrainy gen. armii Stepana Poltoraka i obserwował uroczystą defiladę pododdziałów sił zbrojnych Ukrainy. W międzynarodowej paradzie wojskowej uczestniczyły pododdziały z: Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, USA, Litwy, Polski (pododdział wydzielony z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, afiliowany do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z dowództwem w Lublinie) oraz poczty sztandarowe – z Estonii, Łotwy, Rumunii.
Tego dnia w Kijowie na szczycie politycznym spotkali się szefowie resortów obrony państw NATO: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry oraz Mołdawii i Gruzji.
– Warto sobie uświadomić, że dzisiejsza uroczystość zgromadziła obok Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych ministrów obrony od Estonii, aż po Turcję, a więc cała wschodnia flanka NATO się tu zgromadziła, żeby jasno pokazać, że niepodległość Ukrainy jest dla nas wszystkich ważna – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas spotkania z mediami. – Odbudowa całości terytorialnej Ukrainy jest absolutnie koniecznym warunkiem przywrócenia ładu międzynarodowego w Europie – dodał szef MON.
Współpraca Polska-Ukraina
Obecni na Ukrainie ministrowie obrony złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Euromajdanu 2014 na ulicy Niebiańskiej Sotni w Kijowie.
Minister Macierewicz spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. W rozmowie w Pałacu Prezydenckim uczestniczył również szef MON Ukrainy generał armii Stepan Półtorak. Po spotkaniu ministrowie obrony wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, podczas której minister obrony Ukrainy powiedział: – Chciałbym podziękować panu ministrowi Macierewiczowi za to, że robi wszystko aby współpraca między naszymi krajami była na najwyższym poziomie. Dziękuje za obecność na Ukrainie w Dniu Niepodległości Ukrainy. Cieszymy się, że mamy takiego sąsiada, który w sytuacjach dla nas trudnych jest nam gotów służyć pomocą, wyciągać swą dłoń z pomocą.
Generał Półtorak przypomniał: – 15 sierpnia byłem w Warszawie na Święto Wojska Polskiego w dzień rocznicy Bitwy Warszawskiej i byłem pod wielkim wrażeniem tradycji i pielęgnowania historii przez Polaków, a także ich pozytywnego stosunku do Ukrainy. Podczas spotkania w Warszawie oraz dzisiaj omówiliśmy ważne sprawy. Pierwsza to rozszerzenie współpracy w sferze wojskowej: wspólne ćwiczenia, przygotowania i wymiana doświadczeń. Druga ważna kwestia to bardzo ważna współpraca przemysłów zbrojeniowych. Trzecia sprawa to przyszłość naszej wspólnej polsko litewsko ukraińskiej brygady. Zakończyliśmy jej formowanie. Trzeba przejść do kolejnego etapu – wspólnych ćwiczeń. A najważniejszą rzeczą, którą postanowiliśmy to przejść od słów do czynów – podsumował generał.
Minister Macierewicz odniósł się do wydarzeń na Ukrainie sprzed 26 lat: – Chcę jasno powiedzieć, że było dla mnie wielkim zaszczytem i przyjemnością móc uczestniczyć w dzisiejszym Święcie Niepodległości i obserwować defiladę, którą prowadził generał Półtorak. Tak się złożyło, że 26 lat temu, wtedy gdy nastąpiła deklaracja niepodległości Ukrainy byłem ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, który jako pierwszy tą niepodległość uznał. Dzisiaj jestem ministrem obrony w rządzie pani Beaty Szydło i z olbrzymim wrażeniem oglądałem wojsko ukraińskie pod kierownictwem generała Półtoraka.
„Historyczne przemówienie prezydenta”
Odnosząc się do rezultatów wizyty w Kijowie szef MON podkreślił: – Wielkie wrażenie wywołało na mnie przemówienie prezydenta Poroszenko, którego nie waham się nazwać historycznym. Z radością widziałem na trybunie honorowej przedstawicieli całej flanki wschodniej NATO od Estonii aż po Turcję przy obecności sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa. Sądzę, że dobrze byłoby gdybyśmy w takim formacie częściej się spotykali. To byłby jeszcze jeden praktyczny wniosek z dzisiejszego spotkania.
Kwestią, którą jeszcze omówiliśmy dzisiaj również z prezydentem Poroszenko była współpraca naszych przemysłów obronnych, gdzie zdecydowaliśmy o utworzeniu wzajemnych organów, komitetów wykonawczych (…) Prezydent Poroszenko i minister Połtorak wyrazili zgodę na udział wojsk ukraińskich w ćwiczeniach Grupy Bojowej Unii Europejskiej wydzielonej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej w przyszłym roku, za co serdecznie dziękuję, bo to jest istotny krok naprzód we współpracy Ukrainy z Unią Europejską i partycypacji Ukrainy w działaniach obronnych UE, co dla Polski jest bardzo ważne – powiedział minister Macierewicz.
W stolicy Ukrainy szef MON uczestniczył również w dotyczących współpracy wojskowej rozmowach dwustronnych – z ministrem obrony Republiki Turcji Nurettin Canikli oraz z ministrem obrony Republiki Litewskiej Raimundasem Karoblisem.
Ministerstwo Obrony Narodowej