(Ministerstwo Obrony Narodowej)
Faktyczne bezpieczeństwo Polski uległo zasadniczej zmianie. (..) Została podjęta decyzja co do wysuniętej trwałej obecności w postaci czterech grup batalionowych w Polsce oraz w krajach bałtyckich – powiedział we wtorek w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz na spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
W dniach 14–15 czerwca minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w sesji ministrów obrony państw NATO, która odbyło się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.
To ostatnie spotkanie w takim formacie przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, w związku z tym szefowie resortów obrony omówili najważniejsze zagadnienia, które będą wówczas podejmowane. Podczas sesji roboczych pierwszego dnia obrad ministrowie rozmawiali m.in. na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk Sojuszu w Europie Wschodniej i podniesienia wspólnych zdolności obronnych. Tematem dyskusji było także wzmocnienie południowej flanki Sojuszu. Debata koncenttowała się wokół zagadnień odstraszania i obrony państw członkowskich wobec wieloaspektowych zagrożeń.
Minister Macierewicz przekazał, że we wtorek, 14 czerwca, ministrowie zdecydowali też, że w Polsce powstanie sojusznicze dowództwo na szczeblu dywizji. Będzie to element pośredni w łańcuchu dowodzenia pomiędzy Wielonarodowym Korpusem Północ-Wschód w Szczecinie, a jednostkami rozmieszczonymi w Polsce i sąsiednich państwach. Szef polskiego resortu obrony zaznaczył, że planowane do rozmieszczenia formacje to grupy bojowe, nie ćwiczebne – w związku z tym jest to zasadnicza zmiana w polityce odstraszania. Szef polskiego resortu obrony zaznaczył, że dalsze informacje i decyzje w tej sprawie zostaną ogłoszone w lipcu w Warszawie. Minister zaznaczył jednoczśnie, że stacjonowanie tej grupy bojowej będzie usytuowane w tym miejscu, które w danym momencie uznamy za najbardziej zagrożone i skuteczne z operacyjnego punktu widzenia.
Jak zapowiedział we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, ministrowie utorowali drogę dla decyzji, które zostaną podjęte na szczycie.
Sesja ministerialna jest również okazją do odbycia przez ministra Macierewicza spotkań dwustronnych z ministrami obrony m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Litwy, Gruzji, Szwecji. We wtorek po południu odbyła się także narada z ministrami Grupy Wyszehradzkiej (V4) i państw bałtyckich.
Spotkanie ministrów w tzw. formule NATO Quint z udziałem przedstawicieli Kanady, USA, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski poświęcone było wsparciu szkoleniowemu dla Ukrainy oraz reformie ministerstwa obrony Ukrainy. Wszystkie konsultacje mają na celu optymalne przygotowanie decyzji o wzmocnieniu obecności Sojuszu w Europie Wschodniej.
Drugi dzień obrad ministrów obrony w Brukseli poświęcony był działaniom NATO na rzecz budowania strefy stabilności w sąsiedztwie Sojuszu, a także współpracy z Ukrainą. Minister Macierewicz przekazał, że Polska jest gotowa wspierać pakiet pomocowy dla Ukrainy, który jest opracowywany przez kilka państw. Przypomniał, że chodzi o szeroką gamę działań, m.in. wsparcie reform gospodarczych, politycznych i w sektorze zbrojeniowym. Dodał, że działanie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG jest dobrym przykładem wzaejmnej współpracy, a Polska jest szczególnie zaangażowana w jej rozwijanie, a także zainteresowana włączaniem wojsk ukraińskich do wspólnych ćwiczeń.
Na marginesie spotkań NATO, minister Macierewicz uczestniczył w rozmowach bilateralnych. O rozwoju współpracy dwustronnej, oczekiwaniach wobec decyzji szczytu NATO w Warszawie rozmawiał z MO Finlandii Jusii Niinisto. Ponadto szefowie resortów poruszyli kwestie Obrony Terytorialnej. Z odpowiednikami z MO Ukrainy, Gruzji, Litwy, Niemiec, Rumunii – minister Macierewicz rozmawiał o pogłębieniu współpracy dwustronnej i wyzwaniach w sferze bezpieczeństwa w regionie.
Po południu, w środę 15 czerwca minister Macierewicz zainaugurował konferencję „Strenghtening Eastern Europe’s flank. Prospects for the NATO Warsaw Summit” organizowaną przez New Direction – The Foundation for European Reform.