EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Maciołek: Elektrownia Północ krok do tyłu

Elektrownia Północ

Pod koniec kwietnia Marszałek Województwa Pomorskiego zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Północ – ujawnili przeciwnicy inwestycji podkreślając, że z takim wnioskiem wystąpił sam inwestor.

Przeciwnicy inwestycji budowy Elektrowni Północ poinformowali, że 28 kwietnia 2015 r. Marszałek Województwa Pomorskiego zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla inwestycji budowy Elektrowni Północ. Jak podkreślają z tym wnioskiem wystąpił sam inwestor.

– Kontynuujemy inwestycję, ale obecnie koncentrujemy się na kwestiach związanych z wydanym niedawno pozwoleniem na budowę – wyjaśnił redakcji CIRE.pl Piotr Maciołek, prezes zarządu spółki Polenergia Elektrownia Północ, która zajmuje się projektem.

– Prace nad uzyskaniem pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Północ, które potrzebne jest w momencie uruchomienia instalacji, będziemy prowadzić w późniejszych etapach projektu – dodał prezes.

Tymczasem przeciwnicy inwestycji zwracają uwagę, że pozwolenie na budowę Elektrowni Północ jest nieprawomocne i już zostało zaskarżone. Odwołali się od niego lokalni mieszkańcy i organizacje społeczne.

– Poważne obawy budzi między innymi wykazane przez ekspertów wysokie ryzyko skażenia wód metalami ciężkimi i zanieczyszczenia powietrza – twierdzą przeciwnicy inwestycji.

W opublikowanym 12 maja raporcie rocznym Polenergii, możemy przeczytać, że grupa zakłada sprzedaż elektrowni węglowej (Elektrowni Północ) w 2018 r. lecz w sytuacji wystąpienia odpowiednich sygnałów rynkowych istnieje możliwość kontynuacji projektu po uprzedniej zgodzie akcjonariuszy.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X