Energetyka

Maćkowiak-Pandera: Rynek lokalizacyjny to odpowiedź na problemy polskiego rynku energii

Nowy raport Forum Energii. Fot. BiznesAlert.pl

Nowy raport Forum Energii. Fot. BiznesAlert.pl

Polska energetyka wymaga zmian i strategicznego myślenia o jej przyszłości. Zdaniem prezes Forum Energii dr Joanny Maćkowiak-Pandery, odpowiedzią na piętrzące się problemy polskiej transformacji energetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego.

Jak wynika z najnowszego raportu Forum Energii “Rynek lokalizacyjny w Polsce. Bezpieczeństwo dostaw, koszty i wpływ na transformację energetyczną”, proponowany model rynku nie tylko przyniesie korzyści dla niskoemisyjnej transformacji rodzimej energetyki, ale również zwiększy elastyczność pracy systemu elektroenergetycznego.

Jedna z autorek opracowania dr Maćkowiak-Pandera zaznaczyła, że obecnie europejski rynek energii elektrycznej jest oparty na dużych, nieelastycznych elektrowniach, w większości wiekowych, oraz na sieciach przesyłowych, których jest zbyt mało. Rynek jest podzielony na bardzo duże strefy, w których występuje jednolita cena hurtowa. Koszty przesyłu oraz ograniczeń sieciowych są dzielone pomiędzy wszystkich uczestników rynku bez względu na to, gdzie znajduje się odbiorca i jakie bariery trzeba pokonać, żeby dostarczyć mu energię. – Rynek przestał wysyłać poprawne sygnały. Polska potrzebuje pilnej reformy rynku energii elektrycznej – podkreśliła dr Maćkowiak-Pandera.

Jeżeli chcemy wejść w fazę transformacji energetycznej, musimy zacząć strategicznie myśleć o energetyce. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego. Chcemy racjonalnych cen przez zwiększenie konkurencji, ale również zapewnienia bezpiecznych dostaw energii elektrycznej i odtworzenia infrastruktury technicznej. Jeżeli nie podjedziemy strategicznie do kwestii przesyłu energii i odpowiednich impulsów cenowych, to pojawią się poważne problemy – powiedziała dr Maćkowiak Pandera.

Obecny system elektroenergetyczny jest nieelastyczny i nie uwzględnia lokalnej sytuacji. – To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Duże jednostki zaspokajają nieelastyczny popyt. Pojawia się coraz więcej źródeł zmiennych za którymi nie nadąża budowy sieci. W konsekwencji oznacza to coraz mniejsze zdolności przesyłowe. Operator ręcznie usuwa ograniczenia, przez co rosną koszty. Pojawia się problem w postaci braku odpowiednich bodźców cenowych dla potrzebnych inwestycji – stwierdziła.

Według prezes Forum Energii największą zaletą rynku lokalizacyjnego jest to, że ograniczenia przesyłowe są wyceniane i większości usuwane przez podmioty na zasadach rynkowych. – W praktyce oznacza to, że nowe inwestycje w generacje i przesył pojawią się tam, gdzie są najbardziej potrzebne. To jest efektywne ekonomicznie rozwiązanie, które znacząco ułatwi integrację OZE i magazynów energii w systemie. Koszty wytwarzania i przesyłu zostaną zoptymalizowane w konkretnej lokalizacji. Co więcej, zostaną ograniczone koszty redispatchingu. W efekcie zwiększy się akceptacja dla inwestycji energetycznych – powiedziała dr Maćkowiak-Pandera.

Jak podkreśliła, rynek energii będzie się zmieniał. – Będzie coraz mniejsza rola dużych jednostek centralnie dysponowanych. Przez jakiś czas będą potrzebne, ale zjawisko decentralizacji będzie się pogłębiało. Do sieci dystrybucyjnej przyłączane są fotowoltaika i farmy wiatrowe – dodała.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X