Macron karci Polskę. ,,To ona blokuje walkę ze zmianami klimatu”

23 września 2019, 13:45 Alert

Francja oskarża Polskę o blokowanie polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W rozmowie z Le Parisien, francuski prezydent Emmanuel Macron zwrócił się do młodzieży protestującej w obronie klimatu, aby przyjechali strajkować do Polski.

Emmanuel Macron i Angela Merkel. Źródło: WIkicommons
Emmanuel Macron i Angela Merkel. Źródło: WIkicommons

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Waszyngtonie odbywa się szczyt klimatyczny, w którym wezmą udział przedstawiciele wielu krajów, w tym z Polski, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Zdaniem Macrona cotygodniowe protesty młodzieży nie rozwiązują problemu, a stwarzają jednie formę kolektywnego działania i możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Macron zaznaczył, że wspomniany problem nie ma źródła we Francji, tylko w Polsce, która razem z Czechami, Węgrami i Estonią sprzeciwiła się chęci osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

– Prawda jest taka, że krajem, który to wszystko blokuje, jest Polska. Moim celem jest przekonanie pozostałych państw, aby na to reagowały. Pozwólcie im jechać do Polski na demonstracje. Niech pomogą mi ruszyć tych, których ja nie potrafię przekonać – dodał.

Pod koniec czerwca w trakcie szczytu Rady Europejskiej szefowie rządów unijnych państw mieli formalnie zobowiązać Komisję Europejską i Radę UE do stworzenia ram mających zapewnić osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Odpowiednie zapisy zostały jednak zablokowane przez Polskę, Czechy, Węgry oraz Estonię. Premier Mateusz Morawiecki, tłumacząc się wówczas ze swojej decyzji, stwierdził: – Muszą być ściśle określone warunki ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich, dla regionów, dla branż – stwierdził.

Le Figaro/Piotr Stępiński

Stępiński: Czy Polska wciska klimatyczny hamulec?