MAEA: Rosjanie znowu ostrzelali Zaporoską Elektrownię Jądrową

22 września 2022, 07:00 Alert

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zaalarmowała w środę, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa znowu została ostrzelana przez Rosjan.

Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa znowu pod ostrzałem

Ukraiński operator elektrowni jądrowych Energoatom napisał na Telegramie, że w wyniku ostrzału uszkodzona została linia energetyczna i zatrzymana została praca kilku transformatorów. Ukraińcy oskarżyli Rosjan o ten atak, uspokoili jednak, że promieniowanie w dalszym ciągu jest na normalnym poziomie. – Emisje i zrzuty substancji radioaktywnych do środowiska nie przekraczają ustalonych dopuszczalnych wartości – czytamy.

Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, po raz kolejny ostrzegł przed „grą z ogniem”. – Sytuacja wciąż się pogarsza i nie możemy czekać, aż stanie się coś strasznego – powiedział Grossi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Dodał on, że przy okazji 77. Zgromadzenia Ogólnego spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i jego ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Przyznał jednak, że nie widział postępu, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni. – Demilitaryzacja jest celem, ale teraz chodzi o ochronę samego obiektu – powiedział Grossi.

Energoatom wezwał do „bardziej zdecydowanych działań” przeciwko Rosji, podkreślając, że nawet „obecność inspektorów MAEA na miejscu ich nie zatrzymuje”. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Ukrainę o ostrzał obszar elektrowni. Sami Rosjanie w poniedziałek ostrzelali też Południowoukraińską Elektrownię Jądrową znajdującą się w obwodzie mikołajowskim.

Al Arabiya/Reuters/Michał Perzyński