Magazyny energii z Australii to szansa dla Polski

5 listopada 2020, 06:30 Alert

Australijczycy budują kolejne magazyny energii w celu stabilizowania OZE dzięki wsparciu Tesli i Neona. Polacy potrzebują podobnych rozwiązań, by zabezpieczyć transformację energetyczną oraz odejście od węgla.

Magazyn energii w Australii. Fot. Tesla
Magazyn energii w Australii. Fot. Tesla

Projekt Victorian Big Battery w pobliżu Melbourne realizowany przez amerykańską Teslę i francuski Neon ma zapewnić 450 MWh mocy i pozwolić na magazynowanie energii pozwalającej zaopatrzyć w nią pół miliona domostw przez godzinę.

Baterie litowo-jonowe składające się na ów magazyn energii mają zostać dostarczone przez Neon do końca 2021 roku. Magazyn posłuży do stabilizowania dostaw energii ze źródeł odnawialnych w Australii. Wspomniane firmy zbudowały już w 2017 roku jeden w ramach projektu Hornsdale Power Reserve o mocy 100 MW, rozbudowany do 150 MW w 2019 roku.

Australia czerpie większość energii elektrycznej z węgla, jak Polska pozyskująca ją w ten sposób w około 70-80 procentach. Jednakże zużycie węgla w celach energetycznych spada w obu tych krajach, które przygotowują się do transformacji energetycznej. Polska Grupa Energetyczna planuje, że jednym z jej filarów w Polsce będzie budowa magazynów energii, które pozwolą ustabilizować rozwój OZE. Wówczas będą potrzebne projekty takie, jak ten pod Melbourne. Polska chciałaby także być liderem produkcji baterii, promując budowę ich fabryk na swym terytorium.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

PGE Dystrybucja podpisała umowę na pierwszy magazyn energii