AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Europa zakończyła sezon grzewczy z rekordowymi zapasami dzięki pomysłowi Polski

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Zapełnienie magazynów gazu w Europie sięgnęło z końcem sezonu grzewczego rekordowych 58,72 procent dzięki obowiązkowi gromadzenia zapasów przeniesionemu z Polski na poziom unijny.

Dane AGSI+ wskazują na zapełnienie magazynów gazu w wysokości 58,72 procent z końcem marca, kiedy kończył się sezon grzewczy podnoszący zapotrzebowanie na to paliwo. To trzy procent wyżej w stosunku do zeszłego roku i największy poziom zapełnienia w historii Unii Europejskiej.

Takie zapasy były możliwe do zgromadzenia przez obowiązek narzucony w Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom ograniczający podaż gazu od połowy 2021 roku, także poprzez niezatłaczanie go do magazynów w Europie pod kontrolą tej firmy w Austrii, Holandii i Niemczech.

Unia Europejska zdecydowała w 2022 roku o wprowadzeniu obowiązku gromadzenia zapasów na poziomie 90 procent do końca każdego października, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Tym razem został on zrealizowany jeszcze w sierpniu 2023 roku.

To rozwiązanie znane z rynku polskiego, w którym funkcjonuje ustawa o zapasach strategicznych zobowiązująca do gromadzenia rezerw gazu, ropy i paliw wystarczających do realizacji zapotrzebowania przez 90 dni. To realizacja rekomendacji Międzynarodowej Agencji Energii, która jednak była krytykowana z pozycji rynkowych. Kryzys energetyczny skłonił całą Europę do wprowadzenia polskiego pomysłu do legislacji unijnej.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Francuski precedens. Ustawa o zapasach gazu jest w porządku?


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Satelita MethaneSAT. Fot. MethaneSAT

Ważny satelita zamilkł na orbicie. Awaria, czy sabotaż?

MethaneSAT, zaawansowany satelita do pomiaru emisji metanu, współfinansowany przez fundusz Jeffa Bezosa, niespodziewanie utracił kontakt z Ziemią. Miał pomóc w...

Udostępnij:

Facebook X X X