EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Majchrzak: Problemem rynku jest spadający poziom rezerw energetycznych

– Dobrze, że już kończą się dyskusje, czy zabraknie mocy, czy nie – bilanse są jednoznaczne. Dzisiaj zastanawiamy się, jak sobie poradzić na rynku mocy – uważa prezes PSE Henryk Majchrzak, który był gościem zorganizowanej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej konferencji „Opłacalność realizacji inwestycji w elektrownie węglowe w Polsce”.

Jego zdaniem, kluczową sprawą jest rozsądne podejście do inwestycji w odnawialne źródła energii, które korzystają ze wsparcia publicznego, a które nie dają nic w zamian.

– Ze źródeł wiatrowych pochodzi w Polsce ok. 3000 MW energii, czyli 4% rynku energii elektrycznej – ocenia Majchrzak.

– Pojawił się następujący problem: chcemy budować, ale okres wycofywania jednostek wytwórczych, które nie spełniają norm środowiskowych, jest krótszy, niż okres budowy nowych jednostek – wskazuje prezes. – Problem będzie się nasilał w latach 2016-2018.

Majchrzak wskazuje, że kolejną słabością rynku jest fakt, że poziom rezerw systematycznie spada i niedostatecznie płacimy za te rezerwy.

– Jest w porządku, gdy cena na rynku energii elektrycznej odzwierciedla z grubsza koszty wytwarzania. Dziś nadal cena pokrywa te koszty, ale pozostaje pytanie, czy jednostki w rezerwie (a więc droższe) dostają za tę rezerwę należyte wynagrodzenie. Odpowiedź brzmi: nie – mówi Henryk Majchrzak.

– Oceniam, że model pełnego rynku mocy to model, którego budowa wymaga co najmniej dwóch lat – stwierdza Majchrzak. – Budowa takiego rynku i ujednolicenie go na poziomie europejskim to wielkie wyzwanie. Potrzeba tego czasu, by była gwarancja powstawania nowych mocy.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X