EnergetykaGaz.Opinie

Majewski: Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Polak w gazie mądry przed szkodą

Prezes PGNiG Paweł Majewski. Fot. PGNiG

Prezes PGNiG Paweł Majewski. Fot. PGNiG

PGNiG stawia na bezpieczeństwo wobec ataku Rosji na Ukrainę. Wydobywa więcej gazu, magazynuje go przed następną zimą i maksymalizuje import LNG.

– Dziś już nikt nie kwestionuje informacji o rosyjskiej manipulacji rynkiem gazu w Europie. Powiedzenie mądry Polak po szkodzie okazało się nieaktualne. Przed szkodą spodziewaliśmy się tego co nastąpi, a konsekwencje manipulacji Rosjan ponosi dziś cała Europa. Działania, jakie podjął Kreml miesiąc temu nie pozostawiają złudzeń. Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, także bezpieczeństwo energetyczne, które w czasach kryzysu skupia naszą uwagę – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG przypomina o podwojeniu koncesji wydobywczych w Norwegii, których liczba wynosi obecnie 62 i daje skokowy wzrost wydobycie. – W 2021 roku wydobycie w Norwegii wynosiło niespełna 0,5 mld m sześc., w ubiegłym blisko 1,5 mld m sześc., a w tym roku prognozujemy 2,5 mld m sześc. – wyliczał Paweł Majewski. – Nasze plany zakładają 4 mld m sześc. z własnych koncesji w 2027 roku – przypomniał.

Zasoby możliwe do wydobycia PGNiG to według stanku z końca zeszłego roku 88 mld m sześc. gazu ziemnego. – Tyle gazu mieliśmy na koniec 2021 roku zbadanego i policzonego w naszych złożach – powiedział Majewski. Rozwój wydobycia w programie smart field dzięki technologiom cyfrowym pozwolił zwiększyć zasoby o 11 mld m sześc.

– Kryzys gazowy pokazuje znaczenie magazynów gazu. PGNiG konsekwentnie rozbudowuje moce magazynowe. W ostatniej dekadzie zostały one niemal podwojone. Z 1,6 mld w 2010 roku do 3,24 mld m sześc. gazu ziemnego w ubiegłym roku – wyliczał Majewski. Było to możliwe dzięki oddaniu Klastra B podziemnego magazynu gazu w Kosakowie dający dodatkowe 154 mln m sześc.

PGNiG zatłoczyło maksymalnie magazyny gazu przed sezonem grzewczym. – Różnice między zatłoczeniem w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej się zwiększały. Po agresji rosyjskiej na Ukrainie Komisja Europejska zaczęła dostrzegać jaka jest waga tego, ile jest gazu w magazynach, kto jest ich właścicielem i operatorem, a także jak są wykorzystywane – powiedział Majewski. Prezes skomentował plan Komisji minimalnych zapasów gazu na poziomie 80 procent przed sezonem grzewczym w 2022/23 roku. – My to robimy od dawna – przyznał.

– Po ataku Rosji na Ukrainę zdecydowaliśmy o zwiększeniu zapasów gazu – zdradził prezes PGNiG. – Nie jest to sytuacja standardowa, ale zdecydowaliśmy się na ten ruch w celu maksymalnego zabezpieczenia zapasów gazu przed następnym sezonem.

– Staramy się maksymalnie wykorzystać moce regazyfikacyjne i okna przeładunkowe – powiedział Paweł Majewski. Przypomniał, że w marcu zostanie zrealizowane rekordowe pięć dostaw do terminalu w Świnoujściu, w tym cztery spotowe. Przepustowość terminalu LNG to obecnie 6,3 mld m sześc. rocznie dzięki rozbudowie instalacji SCV przez Gaz-System.

– To na LNG Europa chce oprzeć dywersyfikację dostaw. Można powiedzieć, że znowu jesteśmy w tym zakresie prekursorami – powiedział Majewski.

Opracował Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X