Dla obszaru badań i rozwoju strategiczna agenda badawcza to wyznacznik kierunków, w dużej mierze opiera się on na paliwach alternatywnych, poszukujemy rozwiązań w zakresie efektywności i zmniejszenia emisji CO2, które pozwolą nam wykorzystać dwutlenek węgla jako surowiec alternatywny- powiedział dyrektor biura badań i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen dr inż. Arkadiusz Majoch na Kongresie Polska Chemia pod patronatem BiznesAlert.pl.
Badania i rozwój w PKN Orlen
– Mamy wdrożoną strategiczną agendę badawczą, która doskonale definiuje programy, w ramach których poruszamy się realizując badania i rozwój. Wyznacza ona horyzont poza 2030 rok, jest równoległa do innych programów rozwojowych, które realizujemy, i wspiera proces inwestycji. Dla obszaru badań i rozwoju to wyznacznik kierunków, w dużej mierze opiera się on na paliwach alternatywnych, poszukujemy rozwiązań w zakresie efektywności i zmniejszenia emisji CO2, które pozwolą nam wykorzystać dwutlenek węgla jako surowiec alternatywny. Mówimy także o nowoczesnych materiałach, które rozszerzają portfolio grupy kapitałowej. Bardzo ważnym elementem jest digitalizacja na każdej płaszczyźnie – produkcji, detalu i logistyki – po to, by usprawnić procesy i lepiej je nadzorować – powiedział Arkadiusz Majoch.
– PKN Orlen podjął decyzję, że należy inwestować w badania i rozwój. Podjęta została decyzja o budowie własnego centrum badawczo-rozwojowego, które ma być narzędziem wspierającym wdrażanie nowych technologii w naszej firmie. To istotne dla obszaru nauki, z którą wiążemy jeszcze więcej nadziei, ponieważ centrum badawczo-rozwojowe ma być punktem otwarcia naszej firmy na nowe technologie gotowe do przeskalowania, testowania i wdrożenia w zakładach produkcyjnych. Wykorzystując nowoczesne technologie będziemy w przyszłym roku testować rozwiązania, które teraz są opracowywane w krajowych laboratoriach. Bardzo liczę na to, że centrum będzie bardzo istotne dla regionu Płocka, a przez to, że stanowi wsparcie dla pozostałych spółek grupy kapitałowej, będzie ważne szerzej w kraju. Kilkuletnie plany, które przygotowujemy są w dużej mierze oparte o wykorzystanie alternatywnych źródeł energii – pracujemy nad morskimi farmami wiatrowymi i technologiami wodorowymi – powiedział.
Opracował Michał Perzyński